Adıyaman Üniversitesi İKA İle 2 Proje Anlaşması İmzaladı

Adıyaman Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından hazırlanan “Sağlık Bakım Profesyonellerinin Mesleki Eğitim Alt Yapısının İyileştirilmesi İçin Merkezi Simülasyon Ünitesinin Kurulması” projesi İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından Sosyal Gelişme Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Adıyaman Üniversitesi İKA İle 2 Proje Anlaşması İmzaladı

9 ayda tamamlanacak proje kapsamında, Adıyaman Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu bünyesinde kaliteli sağlık bakımı verebilecek yetkinlik ve yeterlilikte sağlık personeli yetiştirmeyi amaçlayan; Yetişkin Hasta Bakımı Laboratuvarı, Çocuk Hasta Bakımı Laboratuvarı, İlk Yardım laboratuvarı, İleri Yaşam desteği Laboratuvarı, Doğum Laboratuvarı ve Temel Klinik Beceriler Laboratuvarlarının yer alacağı “Merkezi Simülasyon Ünitesi” kurulacak. Öğrencinin, gerçek yaşam koşullarını yansıtan bir aktivitede, gerçek bir durumun riskini almadan, yapay ve sanal ortamda deneyim kazandığı bir yöntem olan simülasyon ile ADYÜ Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik ve Ebelik Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Gelişimi Bölümü, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Patoloji Laboratuvar Teknikleri ve Optisyenlik Programı öğrencileri için alanlarıyla ilgili uygulamaya dayalı gerekli bilgi ve beceri kazanacakları bir eğitim ve öğrenme ortamının yanı sıra klinik becerilerin güvenli bir ortamda sunulmasını sağlayan, gerçeği taklit eden bir eğitim-öğretim ortamı oluşturulacak. Öğrencilerin, hastaya zarar vermeden, tekrarlayarak, hata yapıp hatalarından deneyim kazanarak en üst düzeyde mesleki yeterliliğe sahip olmaları sağlanacak.

Bu çerçevede 17 Haziran 2014 tarihinde Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan tarafından proje sözleşmesi imzalandı. Toplam maliyeti 198 Bin 300 TL olan projenin 178 Bin 450 TL’si İKA tarafından, 19 Bin 850’TL’si de Adıyaman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi bütçesinden karşılanacak. 

Adıyaman Üniversitesi’nde uygulamaya dayalı sağlık personelleri yetiştirilen bölümlerde eğitimdeki kaliteyi artırmayı amaçladıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü; üniversitedeki sağlık meslekleriyle ilgili bütün öğrencilerin kullanabileceği ortak bir simülasyon merkezinin kurulmasının hem öğrencilere klinik becerilerin güvenli ve etkin bir şekilde kazandırılması hem de hasta hakları ve hastanın güvenliği açısından önemli olduğunu belirtti.

Adıyaman Kültürü “Minyaman” ile Yaşatılacak

Adıyaman Üniversitesi tarafından Adıyaman kültürünü yaşatmak ve onu gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak amacıyla hazırlanan “MİNYAMAN” (Minyatür Adıyaman) projesi de İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından Kültür-Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Yerel kültürün belli başlı motiflerinden örneklerin yer alacağı “MİNYAMAN” projesi ile  zamana karşı direnemeyip yok olmaya yüz tutan kültürel değerler simgesel olarak canlandırılacak.

Proje sözleşmesi 17 Haziran 2014 tarihinde Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan tarafından imzalandı. Toplam maliyeti 400 Bin TL olan projenin 300 Bin TL’si İKA tarafından, 100 Bin TL ise Adıyaman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi bütçesinden karşılanacak. 

Projeyle ilgili açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, kültürel motiflerin yaşatılması, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının toplum ve şehir olmanın bir gereği olduğunu söyleyerek özellikle geçmişte yaşam biçimi olan bu değerlerin  Adıyaman Üniversitesi’nde yaşatılması amacıyla MİNYAMAN projesinin geliştirildiğini ifade etti. Gönüllü; “MİNYAMAN, Üniversitemiz kampüsü içerisinde yer alacak ve kültürümüzün belli başlı bazı özelliklerini canlandıracak. Kendi bütçemizle şu anda inşaat çalışmalarına devam ettiğimiz ADIYAMAN EVİ’nin yanında inşa edilecek olan MİNYAMAN’ın içerisinde, çarşı görünümünde karşılıklı dükkânların olduğu ve yerel dokunun hâkim olduğu bir sokak ile su değirmeni ve çeşme olacak. Sokağın yolu siyah kesme taştan yapılacak. Sokakta bulunan küçük dükkânlarda unutulmaya yüz tutmuş Bakırcı, Kalaycı, Dokumacı, Kunduracı, Semerci, Ahşap Doğramacı, Bıçak bileyicisi ve Terzi gibi meslekler canlandırılacak” diye konuştu.

Adıyaman Üniversitesi İKA İle 2 Proje Anlaşması İmzaladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman