Gönüllü’den “İslam Kardeşliği” Konulu Konferans

Birlik Vakfı Adıyaman Şubesi tarafından “Birlik Sohbetleri” etkinlikleri kapsamında organize edilen “İslam Kardeşliği” konulu konferans Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü tarafından verildi.

Gönüllü’den “İslam Kardeşliği” Konulu Konferans

Birlik Vakfı Adıyaman Şubesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir, Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Ali Aydın, Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Kaygusuzoğlu, Birlik Vakfı Adıyaman Şube Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Yusuf Durmuş, Vakıf Üyeleri ve Üniversitede görevli bazı Akademik ve İdari personel katıldı.

Geniş katılımla gerçekleştirilen konferansta Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, iman edenlerin birbirlerini sevmek mecburiyetinde olduklarını belirterek, vefa, doğruluk, saygı ve sevgi konularına da parmak bastı.

Rektör Prof. Dr. Gönüllü, inananların birbirlerini sevmek mecburiyetinde olduklarını, birbirlerine karşı kin beslemesinin ise çok tehlikeli bir durum olduğunu ifade etti.

Sözlerine besmele ile başlayan Prof. Dr. Gönüllü, İslam'da kardeşliğin önemine değinirken, Müslümanların kardeş olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Gönüllü, “Allah İslam'da kardeşliğe büyük önem vermiştir. Kur'an'da medeniyetin en önemli prensiplerinden biri olan kardeşliğe Hucurat süresinde değinilmiştir. Bu sure, uhuvvet temelli bir suredir. Allah katında en değerli olanlar, Allah için birbirlerini sevenlerdir” ifadelerini kullandı.

“Birbirimizi Sevmeden Cennete Giremeyiz”

Müslümanların birbirlerini sevmek mecburiyetinde olduklarını belirten Prof. Dr. Gönüllü, “Bazen birbirimizi sevip sevmediğimizi analiz etmemiz lazım. Çünkü Müslümanların birbirini sevmemesi birbirlerine karşı kin beslemesi çok tehlikeli bir durumdur. Bizler birbirimizi sevmeden cennete giremeyiz. Kendimiz için üzüldüğümüz bir kötü duruma kardeşimiz için üzülüyor muyuz, üzülmüyor muyuz? Yada kardeşimiz bir güzellik elde ettiğinde seviniyor muyuz, sevinmiyor muyuz? Eğer kardeşimizin sıkıntını kendi sıkıntımız, sevincini kendi sevincimiz olarak kabul edersek o zaman tam manada kardeşliği tesis etmiş oluruz.” dedi.

“Allah'ı, Resulünü de Seveceğiz”

Allah'ı, Resulünü ve Müslümanları kendimize dost edinmemiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Gönüllü, “Allah için birbirimizle kardeş olduğumuz ne zaman belli olur biliyor musunuz? Eğer kendi yakın çevremiz dışındaki bir çevredeki mümin ferdi de seviyorsak o zaman belli olur. Allah için Müslümanları sevelim. Müslümanlarla bir araya gelelim. Eğer Allah ve Resulünün sevdiklerini sever, sevmediklerini sevmezsek o zaman kardeşliği sağlarız. Eğer bu ölçüde hareket edersek Allah bizi kendisine dost edinir.” şeklinde konuştu.

 “Vefa Önemli Bir Kavramdır”

İslam’da vefa konusuna da değinen Prof. Dr. Gönüllü, “Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten sonra, onun çoluk çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Müslüman vefakâr olur. Vefakâr olmanın, yani sırf Allah rızası için sevmenin mükafatı büyüktür.  Hadis-i şerifte der ki “Kıyamette hiç bir himayenin bulunmadığı zaman, Allah’u teâlânın himayesinde bulunacak yedi kişiden biri, birbirini Allah rızası için sevenlerdir” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konferansı veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “ Son olarak şunu belirtmek isterim ki vefa, doğruluk, saygı ve sevgi önemli kavramlardır. Allah bizleri doğruluktan ayrılmayan kullarından eylesin inşallah” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi