Advert Advert

Adıyaman’da İlk Kez Tübitak Doğa Eğitimi Ve Bilim Okulu Programı Gerçekleşecek

Adıyaman'da ilk kez TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında bir proje gerçekleştirilecek.

Adıyaman’da İlk Kez Tübitak Doğa Eğitimi Ve Bilim Okulu Programı Gerçekleşecek

“Adıyaman'da Yerden Göğe Doğa Serüveni” isimli proje 8. Sınıfta öğrenim gören öğrencilere yönelik düzenlenecek.

Proje koordinatörü Fuat Tokur, Adıyaman Üniversitesi öğretim üyeleri, Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri, Adıyaman Müze Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye Oryantirig Federasyonu Adıyaman İl Temsilciliği, Pozitif Gelişim ve Girişim Derneği, Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam Derneği desteğiyle proje gerçekleştirecek. 
4 gün sürecek Proje etkinlikleri 15-18 Mayıs ve 22-25 Mayıs tarihlerinde 2 dönem halinde düzenlenecek.

Her bir dönem için katılımcı sayısı 20 öğrenci ile sınırlandırıldı.

Katılımcıların ulaşım, yemek ve promosyon giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacak.  
“Doğada eğitim, doğayla eğitim” sloganıyla proje kapsamında Adıyaman iline ait doğal, tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginliklerle beraber bilimsel süreç becerileri kazandırmaya yönelik özgün etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında etkinlik ve faaliyetleri; Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi, Adıyaman Üniversitesi, Astronomi Gözlemevi, Toprak Mahsulleri Ofisi, Adıyaman Müzesi, Pirin Perre Antik Kanti, Karadağ, Çelikhan Çat Barajı ve Yüzen adalar, Alabalık Tesisi, Doğanlı Çınarı Doğal Anıtı, Çelikhan Doğal İçmesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Eğri Çayı Vadisi ve Kervansaray Botanik Parkı olarak belirlenen yerlerde gerçekleştirilecek.  
Oldukça zengin bir içeriğe sahip proje kapsamında teleskopla gökyüzü gözlemi, çeşitli bilimsel etkinlikler ve analizler, doğa da sanatsal faaliyetler, oryantiring, arkeoloji kazı deneyimi vb. faaliyetler gerçekleştirilecek.

Proje sonunda katılımcıların doğal ortamlarda keşfedici ve doğayı sevdiren etkinliklerle bilinçli birer doğa gönüllüsü olmaları, sorgulayan, keşfeden, doğada bilimsel süreçleri tanıyan, doğal-tarihi ve kültürel emanetlere karşı koruma bilincine sahip bireyler olmaları sağlanmış olacağı kaydedildi.
 

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi