Advert Advert

İsrailli Arkeolog Grubu Nemrut’a Hayran Kaldı

Kahta İlçesinde bulunan dünyanın 8. Harikası tarihi Nemrut Dağında bu yıl havanın iyi gitmesi ve yoldaki karların erken erimesi sonucu turizm sezonu erken açıldı.

 İsrailli Arkeolog Grubu Nemrut’a Hayran Kaldı

Nemrut Dağı’nın ilk yabancı grubu İsrail’den geldi. Fijet tarafından Golden apple (altın elma) ödülü bulunan Tarihi Nemrut Dağ’ındaki dev Tanrı heykellerine hayran kalan İsrailli arkeologlar, dağın 4 terasını da gezerek heykelleri inceledi. Nemrut’taki dev Tanrı heykellerine hayran kalan İsrailliler, herkesin mutlaka bu tarihi değeri görmesi gerektiğini söyledi.

Gruptaki arkeologlardan Natali Beser, “ Nemrut harika bir yer. İlginç bir hikayesi var. Grup Arkeolog grubu olarak geldik. Gerçekten olağanüstü bir yer. Tarihe meraklı herkesin mutlaka Nemrut’u görmesini tavsiye ederim” diye konuştu.

İsrailli David Leevw de “ Rehberimiz burayı bize çok uzun bir şeklide anlattı. Buranın tarihi, kültürü, doğası, suyu ve havasına hayran kaldık. Gittiğimiz yerde burayı anlatacağız. Ve bu harika yeri herkesin görmesi gerektiğini söyleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Bölgesel Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Abdulbaki Karakeçili de bu yıl Güneydoğu'da turizmin umut verici olduğunu söyledi. Nemrut Dağı’nın zirvesinde bir açıklama yapan Karakeçili, “ Bölgemizde GAP Turları hakkında çok sevindirici haberler ver. Şimdiye kadar Japon, Çin ve avrupanın değişik ülkelerinden Nemrut Dağı’na turist gelirken, bu yıl ilk yabancı turist kafilemizin İsrail’den gelmesi bizi sevindirdi. Ramazanın sonuna kadar bu canlılığın devam edeceğini bekliyoruz. Nemrut Türkiye’nin ölmeyen bir değeridir.” Dedi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi