Advert

Kenger Sakızı Şifa Kaynağı - Videolu Haber

Adıyaman Şireciler Derneği Başkanlığına seçilen Ali Rıza Özçakmakçı, kenger sakızının diş beyazlatmasına ve diş eti hastalıklarına iyi geldiğini belirtti.

Kenger Sakızı Şifa Kaynağı - Videolu Haber

Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen kenger sakızının faydaları hakkında bilgi veren Özçakmakçı, kenger sakızının diş beyazlatmasına, diş eti hastalıklarına iyi geldiğini söyledi.
Ülkenin bir çok bölgesinde özellikle yaşlı insanların daha iyi bildiğini ve Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bilinen bir sakız türü olduğunu anımsatan Özçakmakçı,"Ayrıca kulak tıkanmasına çok iyi geliyor.Kramp çözücü, hazımsızlığı giderici ve sinirleri güçlendirici özellikleri vardır. Migrene karşı faydalıdır, kan temizleyicidir, terletici ve vücuda rahatlık verici özelliği vardır. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Çiğ olarak tüketildiği gibi yemeği, salatası ve turşusu da yapılır. Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında büyük etkisi vardır. Ayrıca safra kesesindeki taşların düşürülmesinde, mide ağrısı ve şişkinliğine iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır"

Özçakmakçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında çiftçiler tarafından toplanan kengerin özsuyundan sakız elde ediliyor. Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında büyük etkisi vardır. Ayrıca safra kesesindeki taşların düşürülmesinde, mide ağrısı ve şişkinliğine iyi gelir.  İştah açıcı özelliği vardır, hazımsızlık rahatsızlıklarında, tansiyon, yüz felci ile şeker hastalarına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir inanış vardır"

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret