Advert Advert

Çalışkan: " MEB Verdiği Sözü Tutmalıdır"

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Çalışkan, sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yapılan kesintiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalışkan:

Çalışkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün 10.02.2017 tarihinde 764646 sayı ve Ek Ders Ücreti konulu yazı ile Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde sigorta primi kesilmesi gerektiği hususunda görüş bildirdiğini anımsattı. Söz konusu uygulamanın zaten çalışma usul ve esasları bakımından dezavantajlı olan sözleşmeli öğretmenlerden yapılan bu kesintilerin adalet duygusunu zedelediğini söyleten Çalışkan, “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve MEB’in üst düzey bürokratları sözleşmeli öğretmen ataması öncesinde sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında özlük ve mali olarak fark olmayacağını belirtmişler ve ek ders konusunda da sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında eksiklik söz konusu olmayacak açıklamasını yapmışlardı” diye konuştu.

"SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER DURUMA TEPKİLİ" 

Sözleşmeli öğretmenlerin bu duruma tepkili olduğunu dile getiren Çalışkan, çalışma koşulları açısından aynı işi yapan çalışanlar arasında bu ve benzeri uygulama farklılıklarının çalışma ortamındaki iç barışı ve huzuru zedelediğini vurguladı. 
Mehmet Nuri Çalışkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim camiasında farklı statülerin bulunması daima sıkıntılara sebep olmakta, aynı ortamda aynı işi yapanlar arasında ücret farklılıklarına sebep olmaktadır. Sorunun çözümü kamuda 4C, 4B, ücretli vb. ifadeler altında çalışanların tamamının kadroya geçirilmesi ve bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesidir. 4/B, 4/C kapsamında istihdam edilen kamu görevlilerinin kadro beklentisi ve bizim buna ilişkin tekliflerimiz hâlâ karşılanmış değil. Bu statülerde görev yapan arkadaşlarımız, kariyer ve liyakat zemininde kamu personel sistemi içerisinde daha üst görevlere yükselmelerine imkân sağlayan, yer değiştirme fırsatlarından yararlanmalarını sağlayan kadro ile memur sıfatı ile tanışmayı hak ediyorlar.”

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi