Advert Advert

Kahta’da Görme Engelli Senanur TEOG Sınavında 120’de 120 Yaptı

Adıyaman'ın Kahta İlçesi Gazi Ortaokulu'nun görme engelli öğrencisi Senanur Toprak, sınavda göremediği ve okuyamadığı 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak azmin zaferini ortaya çıkardı.

Kahta’da Görme Engelli Senanur TEOG Sınavında 120’de 120 Yaptı

Kahta'daki Karşıyaka Mahallesi'nde oturan Toprak Ailesinin 3 çocuğundan biri olan 14 yaşındaki Senanur, doğuştan iki gözü görmediği halde normal eğitim yapan Gazi Ortaokulu'nda 8/ B sınıfında okuyor. Senanur’a okulda öğretmenleri ve arkadaşları evde ise ailesi yardımcı oluyor. Babası İsmail, annesi Nebiha ve kardeşleri 13 yaşındaki Hasan ile 18 yaşındaki Muhammed Enes Senanur’a ihtiyaçları ve okuması için destek oluyor. Okuldaki öğretmenleri Senanur’un başarısı için mesai dışında dahi destek olunca Senanur, görme duyusu eksikliğini hissetmeyecek derecede kendisini güçlü görüyor. Gecesini gündüzüne katarak sadece kulaklarını kullanıp başarıya ulaşmaya çalışan Senanur, nihayetinde azmin zaferine girdiği  TEOG sınavında  ulaşmayı başarıyor.

Gazi Ortaokulu Müdürü Okul Müdürü İbrahim Sandal, öğrencilerinin başarısı ile iftihar ettiklerinin altını çizerek, “Senanur ile 5 yıldır beraberiz. 4.sınıfta okulumuza geldi. Planlı programlı, azimli ve başarılı bir öğrencimiz. Bunu şu anda TEOG’da gösterdiği başarısıyla kanıtladı. Normal bir sınıfta normal öğrencilerle birlikte eğitim aldı. Okulumuz için gurur vesilesi oldu. İnşallah bundan sonra da bu başarısını devam ettirir. Gönlünden geçen avukatlık mesleğini kazanır” diye kaydetti.

Senanur’un Rehber Öğretmeni Mustafa Fuat Aydın, “ Öğrencimiz azmi ile engelleri aştı. Bu azmini gördüğümüz için hepimiz yardımcı olduk. Başarısı ile okulumuzun gururu oldu. Gelecekte ondan daha büyük başarılar bekliyoruz. Kendisi avukat olmayı düşünüyor. İnşallah hedefine ulaşır.” dedi.

Başarısını azmine bağlayan Senanur ise, azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını belirterk, başarısını şöyle anlattı: “TEOG sınavı için yaz kurslarına gittim. Yaz kurslarında öğretmenlerim yardımcı oldu. Ben mutlaka başaracağım dedim ve başardım. Sürekli okuldaydım. Hep öğretmenlerimden yardım istedim. Benim gibi kim bu kadar uğraşsaydı o bu başarıyı elde ederdi. Öğretmenlerimi çok seviyorum. Bana çok destek oldular”

İNSAN İSTERSE DAĞLARDAN YOL AÇAR

İki amacının olduğunun altını çizen Senanur, “ birinci amacım güzel bir lisede okumak ve avukat olmaktır. İkinci amacım ise azimli olmayan arkadaşlarına örnek olmaktır. Arkadaşlarımın beni görerek bu kişiden ne eksiğim var deyip daha çok çalışmalarına istiyorum. Avukat olmak istiyorum. Yanında ise ikinci bir dal olarak psikolog olmayı istiyorum”

DÜNYA GÜZELLİKLERİNİ GÖRMÜYORUM AMA MUTLUYUM

“ Dünyanın binlerce güzelliklerini görmeye sahip değilsem de mutlu bir insanım. Engel insanın yüreğine hayallerine sınır koyamaz diye düşünüyorum. Ama benim hayal dünyam çok zengin olduğu için hiçbir şey benim hayal dünyamdan alıkoyamaz. Asıl engel insanların kendilerinin koyduğu engellerdir. İnsan isterse dağlardan yol geçirip gökyüzüne kuşlar uçurabilir.”

GÖRME ENGELLİLERE ŞEKİLSEL SORULAR SORULMASIN

İnsanın göremediği şekilsel soruları çözmenin çok zor olduğunu ifade eden Senanur Toprak, “ Sınavda en büyük zorluğu şekilsel sorularda çektim. Bu soruların görme engellilere sorulmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Bu soruları görmediğim için anlatılması ve anlaşılması zordu. Çalışma esnasında bu engeli okulda öğretmenlerim ve arkadaşlarım evde ise annem, babam ve kardeşlerimin desteği ile aştım. Ama her engelli benim gibi şanslı olamaz. Bu nedenle şekilsel soruların görme engellilere sorulmasını istemiyorum. Çok zorluk çektim” ifadelerini kullandı. 

BAŞARISINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HEDİYE ETTİ

Sınavda kendisi için görevlendirilen öğretmenler için devlete minnettar olduğunu kaydeden Senanur Toprak, “ Devletin engellilere verdiği destekten dolayı başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu başarımı aileme ve cumhurbaşkanıma hediye ediyorum. Ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la çok çok görüşmek istiyorum." şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi