Gönüllü'den Öğrencilere Altın Tavsiyeler

Adıyaman Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Altınşehir Anadolu Lisesi'nde organize edilen söyleşiye katıldı.

Gönüllü'den Öğrencilere Altın Tavsiyeler

Altınşehir Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşide Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Tuğluk, Altınşehir Anadolu Lisesi Müdürü Türker Barış Bulduk, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulunurken, öğrencilere hayat deneyimlerini anlatan Rektör Gönüllü, ders çalışma yöntemi, arkadaş seçimi ve gelişime açık olmak ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Günümüz gençliğinin içerisinde bulunduğu imkânlar yönüyle oldukça şanslı olduğunun altını çizen Gönüllü, 1970’li yıllardan örnek vererek “Geçmişi anlatmak çok zor. Yokluklarla dolu bir zamandı. Şu an çok şanslısınız. 70’li yıllarda anarşi nedeniyle binlerce gencimiz hayatını kaybetti. Hem de üniversite öğrencileri. Günde abartısız elli genç öldürülürdü. Kıbrıs harekâtı ve Çanakkale’de buna benzer rakamsal örnekler görebiliyoruz. Her zaman yabancı eller içimizde olmuştur hala olmaya devam etmektedir. O dönem aynı silahla hem sağ hem de sol görüşlü insanların kahvehanelerinin kurşunlandığını biliyoruz” dedi.

"ARKADAŞ SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ" 

Arkadaş seçiminin önemine değinen Gönüllü, başarısında bunun büyük etken olduğunu ve kız çocuklarının itinayla eğitilmesi gerektiğini söyledi.  Gönüllü, şöyle devam etti: "Erkek çocukların eğitimi de önemli ancak öncelik kız olmalıdır. Ben hayatım boyunca hep arkadaş seçtim. Belki de başarımda en büyük katkıyı bu tercihim yapmıştır. Dönüp arkama baktığımda basit bir örnek olabilir ancak hiçbir arkadaşım sigara içmiyordu. Sizlerin yaşındayken sınavlara adapte olup arkadaşlarımızla sorular çözerdik. Hatta lavaboda ellerimizi yıkarken bile birbirimize sorular sorardık. Hedefimiz vardı. Hedeften de hiç sapmadık. Hep çalıştık. Çünkü memur çocuğuyduk ve başka çaremiz de yoktu. Evde kimya deneyleri yapardım. Annem “evi yakacaksın” deyip kızardı bana. Harçlıklarımızla kitap alırdık. Öğrenmeye ve değişime her zaman açık oldum. Mühendislik ve Kimya’ya ilgim büyüktü. Üniversite sınavında aldığım 526 puan ile tıp bölümünü de seçebilecekken o dönemin gözde bölümlerinden olan mühendisliği tercih ettim. Hayatım boyunca yapmam gereken her şeyi yaptığıma inanıyorum” 

"DEĞİŞİME VE GELİŞİME AÇIK OLDUM" 

'Her duyacağım kelime ya da sesin beni değiştirebileceğine inanıyorum' diyen Gönüllü, "Tek bir sesin içerden ya da dışardan gelebilecek herhangi bir kelimenin dahi beni değiştirebileceğine inanıyorum. Ben hep değişime açık oldum. Zor şartlarda eğitim görsek de yaptığımız işte en iyi olmayı hedefledik. Şu anki huzur halinin kıymetini bilin. Ben hayallerime kavuştum. Önemli bir yerde eğitimin direksiyonunun başında olduğumuza inanıyorum. Yükümüz ağır. Hakkıyla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah bu gençlik yaşayacak ve güzel günler görecek” dedi. 

Söyleşinin ardından soru cevap kısmına geçildi. Program sonunda Altınşehir Anadolu Lisesi Müdürü Türker Barış Bulduk, Rektör Gönüllü'ye çiçek armağan etti. 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi