Advert Advert

Kurt: "Kıdem Tazminatı Emekçinin Çalışan İşçilerin En Önemli Haklarından Biri" - Videolu Haber

Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt, İşçinin kıdem tazminatından yararlanabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sosyal taraflarla, işçi sendikaları ve işveren sendikalarıyla görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Kurt:

Kurt, gazetecilere yaptığı açıklamada kıdem tazminatlarının bireysel hesaplara yatırılması konusunda uzlaşı içerisine girildiği belirtti.
Kıdem tazminatının Türkiye’de emekçinin, çalışan işçilerin en önemli haklarından biri olduğunu ifade eden Kurt, "Kıdem tazminatının en önemli sorunlarından birisi de tüm çalışanların bu haktan faydalanması noktasında yaşamış oldukları mahrumiyetlerdir. Her on çalışandan dokuz çalışan bu haktan faydalanamıyor. On çalışandan dokuzu kıdem tazminatına ulaşma noktasında sıkıntı ile karşılaşıyorsa on çalışandan biri sadece kıdem tazminatına ulaşabiliyorsa bu soruna bir neşter vurulması gerekiyor."dedi.
Kıdem tazminatıyla ilgili uzun süredir çalışmanın yapıldığını vurgulayan Kurt, "Kıdem tazminatı ile ilgili çok uzun süredir çalışmalar var. Bireysel fon hesabı şeklinde mi olsun başka bir düzenleme mi yapılsın onüçüncü maaş olarak mı ödensin veya her ay aylık ücretle birlikte kıdem tazminatına karşılık gelen bir tutar ödensin mi bunların hepsi tartışılma sürecini atlattı. Bugün için kıdem tazminatının bireysel hesaplara yatırılması konusunda uzlaşı içerisine girildiğini söyleyebiliriz." dedi.
Kurt, henüz kıdem tazminatı ile ilgili TBMM genel kuruluna gelmiş komisyonlara gelmiş yasa bulunmadığına değinerek şunları kaydetti:
"Kıdem tazminatıyla ilgili çalışma ve sosyal güvenlik bakanımızın sosyal taraflarla, işçi sendikaları ve işveren sendikalarıyla görüşmeleri devam ediyor. Bununla ilgili bir taslak oluştuğu zaman sosyal tarafların görüşleri de alınmak suretiyle buna ilişkin ne gibi düzenlemeler yapılabilir. Bunlar tartışılarak bir yasa taslağı oluşturulacak. Bu süreçte işçi sendikalarımızın ve işveren tarafının sağ duyulu olması çalışanları kucaklayıcı kıdem tazminatının tüm taraflar için taşınabilir ve kabul edilebilir şekilde düzenlenmesini ilerletmek gerekiyor."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs'ta AK Parti Genel Başkanı olmasıyla ekonomide daha güçlü bir canlanmanın olacağını dile getiren Kurt, "Cumhurbaşkanımızın yeniden AK Parti Genel başkanı olmasıyla birlikte hem istihdamın artışının sağlanması hem işçi kardeşlerimizin beklediği başta taşeron işçisine kadro olmak üzere bir çok önemli konun masaya yatırılacağını ve sendikaların iş adamlarının esnaf, sanayici ve tüccarın beklediği düzenlemelerin de hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini düşünüyorum. Ekonomide artık yeniden ayağa kalkma yeniden şahlanma dönemi başlayacaktır diye düşünüyorum." diye konuştu.

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi