Advert Advert

Perre Antik Kent, Güvenlik Kamerası ile Korunuyor - Videolu Haber

Perre Antik Kenti, kaçak kazıya karşı ve ziyaretçilerin güvenliği açısından Güvenlik Kameraları ile korunuyor.

Perre Antik Kent, Güvenlik Kamerası ile Korunuyor - Videolu Haber

Adıyaman Merkez Örenli ( Pirin ) mahallesinde bulunan  Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden birisi olan Perre Antik Kent  turist sezonunun açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine neden oluyor.

Antik Perre alanı definecilere yönelik ve ziyarete gelen turistlerin güvenliği açısından güvenlik kameraları ile Antik Perre alanı korunuyor. Yoğun ziyaretçi tarafından ziyaret edilen tarihi Perre Kaya Mezarlıklarında yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Perre antik kentinin tarihisi ise şöyle:

"Adıyaman’ın 5 kilometre adar kuzeyindedir. Antik Perre şehrinin Erken Roma Dönemi ait Nekropol alanıdır. Pirin Koyu’nun yakınındaki Karadağ’ın yamaçları üzerine yayılan bu Nekropolde 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır ve bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır. Bugünkü Pirin Köyü’ne adını veren ” Antik Perre ” kentinin kuruluşu kaynaklara göre Helenistik Döneme değin uzanmaktadır. Kommagene Krallılığı  Döneminde yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Roma Döneminde bölgenin en büyük  şehirleri arasında yer alır. Daha sonra Bizans yerleşimi görülen şehirde ayakta kalan ve hala kullanılan Roma Çesmesi ve surların bir kısmı görülmektedir."

 

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi