Advert Advert

ADYÜ Rektörü Gönüllü: "Sadece STK'lara Göre Değişecek Olursak, O Zaman Üniversitelilik Durumu Kalmaz"

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, üniversitenin gelişimine yönelik açıklamalarda bulundu.

ADYÜ Rektörü Gönüllü:

Gönüllü, yaptığı açıklamada, üniversite olarak geldiklerinden bu yana Adıyaman ile ilgili projelere önemli ölçüde destek verdiklerini, bilimseler araştırmalar projeler biriminden bugüne kadar 120'ye aşkın Adıyaman'ı konu edinen projeye destek olduklarını bildirdi.

Hocaları bu konuda sürekli teşvik ettiklerini belirten Gönüllü, "Çalıştırıyoruz. Alt yapımımızı da kurduk. Sivil toplum kuruluşlarıyla da karşılıklı münasebetlerimiz oluyor. Ancak bu birlikte bir gelişimle söz konusu. Biraz oradan, biraz buradan olması gerekiyor. Sadece STK'lara göre değişecek olursak o zaman üniversitelilik durumu kalmaz. STK'ların değişmesi gerekiyor. STK'ların mantığını da değiştirmesi gerekiyor. Üniversiteden nasıl faydalanabileceğini onların da farketmesi, öncelikle de istemesi gerekiyor. İsteyici olması gerekiyor. Çok toplantılar yapıyoruz, çalıştaylar yapıyoruz, gayretlerimiz oluyor. Adıyaman içinden, dışından STK'larla Adıyaman ile alakalı ortak paydamız Adıyaman olan STK'larla sürekli beraberiz, çalışıyoruz. Ama bunlar yeterli mi ? Yeterli değil. Daha iyi olması gerekiyor ama bu zaman istiyor. Toplumun üniversiteyi tanıması lazım. Üniversitenin de bir şekilde onlara hazır hale gelmesi lazım. Üniversitemiz yeni bir üniversite, bu nedenle çok sayıda hocamız yok. Her alanda yetecek çok eski bir üniversite değiliz. Hoca sayısı artınca bu değilen noktaların sayısı artacak. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Hocalarımızın projelerle Adıyaman'ı tanıması için çalışıyoruz. Adıyaman için, Adıyaman'ı hedef alan bir araştırma merkezimiz dahi var"dedi.

- KENT KÜLTÜRÜ İÇİN MERKEZ KURACAĞIZ

Adıyaman kültürü için merkez kuracaklarını belirten Gönüllü, şöyle devam etti:

"Yakın zamanda kent kültürüyle de alakalı bir merkez daha kurmak için çalışma içerisindeyiz. İnşallah onu da kurarız. Adıyaman kültürünü tanıtmak için biz burada geçmişine yönelik şu anda da bulunduğumuz bir takım mekanlar yaptık. Adıyaman'da tarihi gördüğümüz yerlerin bir çoğunun modelleri Adıyaman Üniversitesinde mevcut. Adıyaman Üniversitesinde bulunan bir öğrenci tümünü birden görüyormuş gibi oluyor. Biz sadece Adıyaman'lılar ile ilgili değil, Adıyaman’a gelip bizde okuyan gençlerimizi, misafirlerimizi Adıyaman'ı burada tanıtarak da ve 4 yıl boyunca burada beraber o Adıyaman kültürüyle bir arada bulundurarak Adıyaman'ı tanıtmak için gayret ediyoruz. Bu manada akademi dergimiz var. Akademi Adıyaman dergisi. Türkçe - İngilizce basıyoruz. Üniversite rektörlüğüne başladığımız zaman Adıyaman Üniversitesini tanıtacağım ama Adıyaman'ı kimse tanımıyor. Bir dergi bastırdık, Adıyaman'ı tanıttık sürekli. Biz bu manada öncelikle Adıyaman'ı tanıtalım, sonra Adıyaman Üniversitesini tanısınlar gibi bir misyon yüklendik ve en son 12. sayımızı yayınlamıştık. Böyle bir gayretimiz oluyor. Yani yeterli değil tabi. Olması gereken durumda olması için insanların belli anlayışlarının kendi basit dairelerinden çıkması gerekiyor"

- TÜRKİYE'DE 4-5 YERDE BULUNAN TELESKOPUMUZ VAR

"Bizim gözlemevimizde 60 cm çapında Türkiye'de 4-5 yerde bulunan bir teleskopumuz var. Uluslararası projelerle araştırmalar yapıyoruz. Uzay araştırmaları yapıyoruz" ifadelerini kullanan Gönüllü, şunları kaydetti:

"Yani makaleler yazılıyor, yabancılarla beraber müşterek makaleler yazılıyor. Literatürde çıkmaya başladı. Bu şekilde gayretlerimiz var. Üniversitede hemen her şeyi, bulunması gerekenleri oluşturmaya gayret ettik. Radyomuz da var. Bölgeye bir şekilde hizmet ediyoruz. Eğitim-öğretime destek olacağız inşallah. Ticari bir gayemiz yok. Eğitim manasında bir hizmet etmek. uzaktan eğitim merkezi kurmuşuzdur, araştarma merkezi kurmuşuzdur, tarım araştırma merkezimiz vardır.  Alsancık'ta tarım araştırma merkezimiz var. Orda da merkezimiz en güzel şekilde çalışıyor. Bölgeye hizmet ediyor. Çiftçilerle zaman zaman bir araya geliyorlar, çiftçilere örnek denemeler gösteriyorlar. Bir çok denemeler yapıyorlar. Bunlar hem bilimsel makalelere tezlere dönüşüyor hem de buradaki topluma bir takım yapılabilecekler hakkında bir tecrübe oluşturmaya gayret ediliyor. Genel itibariyle toplumlar şu şekilde düşünüyor. Üniversiteler kurulsun. Üniversite gelince öğrenci gelecek. Öğrenci gelince de bize nimet gelecek. Genel de böyle bir düşünce var. Bu yaklaşım biraz revize edilmesi gereken bir yaklaşımdır. Evet doğrudur böyle bir topluma doğrudan faydası söz konusudur ama kaliteli bir eğitim verilmeyecekse o zaman üniversitenin bir anlamı da söz konusu değildir. Burada esas olan yapılan işi, iş tanımının gerektiğine uygun olmasıdır. Eğitimi en iyi şekilde vermemiz gerekiyor. Bunun için de biz elimizden geleni yaptık. Burada iyi bir eğitim öğretim için alt yapı oluşturduk, bugün üniversitemizde hem memnuniyet açısından yaşanılan ortam donanım yani tüm ihtiyaçlar, sağlanan araç gereçler bakımından olsun iyi bir durumdayız. Öğrencilerimizin de kalitece iyi olmasını önemsiyoruz. Bu manada bazı fakültelerimizle biz bölgede en yüksek puanları alır duruma geldik. Yani etrafımızdaki üniversitelerden daha yüksek puanla belki 6-7 üniversiteden 8 üniversiteden daha iyi yüksek puanla öğrenci alıyoruz. Biz bunları önemsiyoruz. Hedef her zaman siz vardıkça kaçan bir yapıdadır. Ama halihazırda benim rektör olarak önemsediğim hususlar da fiziksel gelişmedir"

- FİZİKSEL GELİŞİMİ ÖNEMSİYORUM

Fiziksel gelişimi önemsediklerini vurgulayan Gönüllü, "Fiziksel olarak çok önemli gelişmeler değişimle yaptık. Ancak genel de toplum da buna bakıyor. Fiziksel imkanlar esas alınmamalıdır. Esas alınması gereken ürünün kalitesidir. Şimdi çok varlıklı toplumlar vardır. Çok varlıklı aileler olur. Ama ürünleri oradaki vatandaşları da eğitimli olmaz. Çok gelişmiş zihne sahip değildir. Bizim esasen geleceğin en iyi ülkesini oluşturmak adına en iyi şekilde ülkesini düşünen, ülkesi için çalışan ve tüm varlığını tüm meziyetini mesleki ve ruhsal bedensel her türlü varlığını ortaya koyacak insanlar yetiştirmek, biz bunları yetiştirmekle mükellefiz. Çok zor ortamlarda da olabilir. Geçmişte bunlar olmuştur. Peygamber Efendimiz dünyaya yayılan bir eğitimi nerde yaptı, bir ufacık mescitte yaptı. Kerpiçten duvarlar vardı. Yerler çardaktı. Topraktandı. Hurma yaprakları dallarıyla da çatısı vardı. Oradan önemli bir eğitim çıktı. Varlık var mıydı, herkes zengin miydi, değildi. Toklar mıydı, tok değillerdi. Yani bizim esas olan tabi maddiyaten güzel bir takım şeyleri ortaya koymak güzel bir şey. Araç gereç burada çok önemlidir. Laboratuvarlarımızın atölyelerimizin en iyi şekilde gelişmesi çok önemlidir. Araç gerecin olması çok önemlidir. İnsanların boyut atlaması için önemlidir bunlar. Ama esas olan insanlara verdiğimiz yöndür. İstikamettir. Bu istikameti yönü vermeye gayret ediyoruz. Kaliteli düşünen ve hakikaten zihnen kendini geliştirmeye yatkın öğrencilerimizin burada olmalarını istiyoruz. Bu mana da ben öğrencilerimden memnunum. Gidişattan da memnunun. Mütevazi bir 33.500 m² kapalı alanımız vardı, 220.000 m² kapalı alanı geçtik. Çok önemli binalar yaptık, spor tesisleri yaptık, sosyal tesislerimiz var, her yer yeşil, diktiğimiz ağaç sayısı 28.000'i geçmiş, bunlar güzel şeyler tamamlayıcı şeyler. Aslolan çocuklarımıza öğrencilerimize ne verdiğimizdir. Ben bu manada memnunum. Tabi yapılacak şeyler var mıdır ? halen yapılması gereken şeyler var. İnşallah yapılacak bunlar devam edecek. Tabi tek elden yönetirseniz her zaman başarılı olursunuz. Bizim İslam anlayışında şura vardır, istişare vardır. İstişare edersiniz ama son konuyu tayin edecek kişi liderdir. Yani bu genelde bilinmiyor. Toplumumuz da bunu fazla bilmez. Şimdi demokrasi deyince toplumda herkes bir şey ister. Herkesin topluca bir şeyler istemesi güzeldir. Söylemesi de güzeldir. Ama topluca bir araya gelip, fikirlerin söylenmesi de lider sorumludur. Lider sonuçta o gemiyi yönlendirecek kişidir. Eğer doğru yönetirse tekrar arkasından gidilir. Ama doğru yönetmezse arkasından gidilmez"

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi