Advert Advert

Özöncel: "Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma"

Yeşilay Cemiyeti Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, “Hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun” dedi.

Özöncel:

Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Her yıl tütün kullanımı 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, “Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır” açıklamasında bulundu.

Sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, ülkede de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu belirten Özöncel, şöyle kounuştu:

"Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.” diye konuştu. Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Özöncel “Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır, İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak “söz” verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın.”
Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü söyledi.

Özöncel, 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazlasigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek dedi.
ÇOCUK ÖLÜMLERİNİN KAYNAĞI PASİF İÇİCİLİK
Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, Yeşilay Dergisi‘nde yer verilen istatistiklere göre pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesi dünyada 700 milyon çocuk, kadın,gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altında dedi. Özöncel, Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor. 
Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten Özöncel, yanı sıra Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini söyledi.
Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel ayrıca, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amaçlı Adıyaman Demokrasi parkında açtıkları stantla “Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma” sloganıyla halkın daha iyi bilinçlendireceklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi