Advert

TRT Haber’de Yayınlanan “Gönüllü Elçiler” Adlı Programın Çekimleri Üniversitede Yapıldı

Ülkede yaşayan uluslararası üniversite öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi anlatan, “Gönüllü Elçiler” program ekibinin bu haftaki durağı üniversitemiz oldu.

TRT Haber’de Yayınlanan “Gönüllü Elçiler” Adlı Programın Çekimleri Üniversitede Yapıldı

TRT Haber' de bu yıl yayınlanmaya başlayan ve Türkiye'de yaşayan uluslararası üniversite öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi, Türkçeyi, kültürü ve yaşam hikâyelerini ekranlara getiren “Gönüllü Elçiler” adlı programın çekimleri Adıyaman’da gerçekleştirildi. 
İlk olarak Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ile söyleşi gerçekleştiren “Gönüllü Elçiler” ekibi yabancı öğrencilerin barınma sorunu, ekonomik gelirleri, sosyal hayata olan uyumları ve adaptasyon süreçleri ile ilgili bilgi aldılar.

- TÖMER İLE DİL SORUNU AŞILDI
Gönüllü,, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenme konusunda herhangi bir sıkıntı çekmediklerini belirterek, “Üniversitemizde TÖMER (Türkçe Öğrenim Merkezi) sayesinde yabancı uyruklu öğrencilerimiz Türkçe’mizi öğreniyorlar. Bu güne kadar TÖMER’de iki yüz’e yakın yabancı uyruklu öğrencimiz sertifika aldı. Bu yıl 3. Senemiz. Burada verdiğimiz sertifikaların özelliği çoğaltılamaz oluşudur” dedi.

- YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİMİZ ÇOK MUTLU
Yabancı uyruklu öğrenciler adına barınma, ekonomi ve sosyal anlamda hayata geçirilen projelerden bahseden Rektör Prof. Dr. Gönüllü, “Bilindiği üzere üniversitemiz TKS ( Türk Kalite Standartları) belgesine sahip bir üniversite. Her şeyi en iyi şekilde inceleyip standartlara uygun hale getiriyoruz. 10 yılda çok gelişen bir üniversite olduk. Üniversitemizde barınma, gıda ve sosyal yaşam alanında hiçbir sorun yoktur. Barınma konusunda yurtlarımız yeterli ve oldukça kalitelidir. Gıda konusunda ise öğrencilerimiz 2 lira karşılığında yemeklerini yemekhanelerimizden yiyebiliyorlar. Bunun yanı sıra yaşayan ve yaşatan bir kampüs alanına sahibiz. Yabancı uyruklu öğrencilerin de üniversitemizde oldukça mutlu olduklarını görmek mümkün” dedi.

- ADAPTASYON SORUNU HİÇ OLMADI
Adaptasyon konusuna değinen Prof. Dr. Gönüllü, yabancı uyruklu öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamadıklarını ve kısa sürede Türk öğrenciler ile kaynaştıklarını gözlemlediklerini belirtti.

- HEPSİ BİZİM EVLADIMIZ
Prof. Dr. Gönüllü, “Öğrencilerimizi evlat gibi görüyoruz. Bizler üniversite yönetimi olarak özellikle öğle yemeklerini öğrencilerimizle yemekhanede aynı masada yiyoruz. İç içeyiz. Oryantasyon sorununun olmadığını görüyoruz. Adıyaman huzurlu bir kent. Adıyaman doğası bakir. Suyu, havası ve toprağı temiz bir il. İnsanı sevecen bir il. Bunun yanı sıra donanım bakımından eksiksiz bir üniversiteyi. Burayı tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler oldukça memnun ve mutludur” şeklinde konuştu.

TRT Haber’de yayınlanan ve her hafta farklı bir üniversiteye konuk olan, “Gönüllü Elçiler”adlı  TV programı; Üniversitemiz Mühendislik Fakültesinde öğrenim gören Yemenli GhamilAkrutile Arapça Öğretmenliği Bölümünden Somalili Ali Abdulkadir Momamed, Turizm Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören Türkmenistanlı Fryuza Hamrayeva, ile Eczacılık Fakültesinde öğrenim gören Suriyeli Hiba Alrefani ile röportajlar yaparak kampüs içindeki çeşitli mekanlarda çekimlerde bulundular.
Üniversitede eğitim öğretim görmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren yabancı uyruklu öğrenciler, barınma, yemek, sosyal yaşam ve adaptasyon gibi konularda hiçbir sorun yaşamadıklarını belirttiler.

Tek sorunlarının ailelerine olan özlemleri olduğunu belirten yabancı uyruklu öğrenciler, üniversitede olmanın bir ayrıcalık olduğunun ve bunun gururunu yaşadıklarını söylediler.
Üniversitede öğrenim gören diğer uluslararası üniversite öğrencileri ile de biraraya gelen ekip, iki gün süren çekimlerin ikinci gününde adı geçen uluslararası öğrenciler ile birlikte Adıyaman’ın çeşitli tarihi ve turistik bölgelerinden görüntüler aldılar.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”