Advert Advert

“Atölye Evler; Ev Eksenli Çalışmada Kayıtlı İstihdamın Teşviki” Projesi Tamamlandı

Kadın Çalışmaları Derneği’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Derneği ortaklığıyla Kahramanmaraş ve Adıyaman’da yürüttüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV. Bileşeni, Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı çerçevesinde finanse edilen proje tamamlandı.

“Atölye Evler; Ev Eksenli Çalışmada Kayıtlı İstihdamın Teşviki” Projesi Tamamlandı

Projenin Adıyaman Koordinatörü Merve Duymaz, yaptığı açıklamada, projenin amacının ev eksenli çalışan kadınları güçlendirmek, kayıtlı istihdama ilişkin farkındalık yaratmak ve ev eksenli çalışanların kayıtlı olmalarını teşvik edecek bir Sosyal Güvenlik Modeli oluşturmak olduğunu ifade etti.

Bu amaç çerçevesinde Ekim ayında başlayan Proje sürecinde Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde, 101 ev eksenli çalışan kadının yararlandığı güçlenme ve farkındalık eğitimleri, kamu ve kadın atölye çalışmaları, işveren ve kamu ziyaretleri yapıldığını aktaran Duymaz, "Kahramanmaş ve Adıyaman’da kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla 2’şer ay arayla dört kez “Sosyal Diyalog Platformu Toplantıları” yapılarak yerel sorunlar ve öncelikler ilgili taraflar tartışılmış ve Projenin gelişmeleri paylaşılmıştır. Evlerinde ya da evlerinin teras, bahçe gibi eklentilerinde ürettikleri; havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, örgü, dantel, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça,  çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi çok farklı ürünleri işyeri açmaksızın çarşıda, pazarda, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satan kadınların nerdeyse tamamına yakını emeklilik sigortasından yoksun. Proje işte bu atipik çalışma biçiminde istihdam olan ve büyük bir kesimini kadınların oluşturduğu ev eksenli çalışanların sosyal güvenliğe kavuşmaları için  bir umut oldu" dedi.

- MUHTAÇLIK SINIRININ ALTINDA GELİR ELDE EDİYORLAR
Yapılan çalışmalarda bu kapsamdaki kadınlarda kayıtdışılığın %92,3 gibi çok yüksek bir oranda olduğu ortaya çıktığına dikkat çeken Duymaz, şöyle devam etti:

"Ev eksenli çalışanların %7,7’si  (kendi sigortası + isteğe bağlı) aktif sigortalı, %59,6’sı pasif (bağımlı) sigortalıdır. Tamamen sosyal güvenlik sistemi dışında kayıtdışı çalışan sayısı ise %32,7 dir. Bu bağlamda aktif sigortalı çalışan %7,7’lik dışında kalan %92,3’ü emeklilik (yaşlılık-sakatlık), iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kapsamı dışında bulunmaktadır. Kayıtdışılığın %92,3 kadar çok yüksek olmasının başta gelen nedeni ise katma değeri düşük işlerle iştiğal etmeleri sonucu elde ettikleri düşük gelirlerinin SGK primlerini karşılamaktaki zorluklardır. Yapılan saha araştırmasında da ev eksenli çalışanların %86,7’sinin aylık elde ettiği gelir muhtaçlık kriteri olan asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenmiştir"


- EV EKSENLİ ÇALIŞANLAR İÇİN YENİ BİR SGK’LI OLMA MODELİ

Proje kapsamında oluşturulan modelde ev eksenli kendi namına çalışan kadınların Bağ-Kur yerine SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı sayılmaları, diğer zorunlu sigortalı işçiler gibi tüm  analık, hastalık, iş kazası, meslek hastalıkları ile malullük haklarından faydalanmalarının öngörüldüğünü belirten Duymaz, "Kadınların ödeyecekleri SGK primleri 4/1-a kapsamında sigortalı çalışanların hisseleri oranında ( %14) uygulanmalı, geriye kalan %20,5’lik işveren hissesi ise devlet tarafından destek/teşvik olarak ödenmesi öngörülüyor. 
Bu düzenlemeler sonucunda ev eksenli çalışan kadınlar her ay 248,50 TL prim ödeme karşılığında 1800 gün daha az prim ödeyerek emekli olmaları sağlanmış olacaktır. Diğer yandan kadınların gelirlerinin düzensizliği dikkate alınarak; prim ödeyemedikleri dönemlerde hizmet borçlanması olanağı tanınması da öngörülmektedir" şeklinde konuştu.

- EN BAŞARILI PROJELER ARASINDA YER ALDI

Projenin başarısının önemli olduğunun altını çizen Duymaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"En başarılı projeler arasında yer alan “Atölye Evler; Ev Eksenli Çalışmada Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi”nin diğer bir çıktısı ise Proje sayesinde ev eksenli çalışmanın bir meslek/iş olarak 24.05.2017 tarihi itibarıyla ulusal meslek sınıflandırılmasına dâhil edilerek Türk Meslekler Sözlüğünde tanımlanması oldu. Meslek olarak tanımlanma bu çalışma biçimine ilişkin kayıt, meslek kurslarının açılması, verilerde doğru şekilde yeralması gibi bir dizi olumlu yansımanın önünü açacaktır"

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi