Advert Advert

Asırlık Meslek Unutulmaya Yüz Tuttu - Videolu Haber

Adıyaman'da Demircilik Zanaatı unutulmaya yüz tuttu.

Asırlık Meslek Unutulmaya Yüz Tuttu  - Videolu Haber

Asırlık meslek olarak nitelendirilen demircilik mesleği her geçen unutulmaya mahkum oluyor.

Geçmiş dönemlerde ailelerin çocuklarını çırak vermek için akın ettiği mesleğe, şimdi çırak bulunamıyor.

Oturakçılar Pazarında 47 yıldan beri demircilik yapan Mustafa Uyan, yaptığı açıklamada, 1970 yılından beri bu mesleği yaptığını anımsattı.

Hamal olan babası tarafından çırak verildiğini anlatan Uyan, "Benim babam hamaldı. Ben buraya çıraklıktan geldim. Bu meslek hemen hemen tüm topluma hitap ediyor. Çünkü bahçesi olan da yapıyor, işçi olanda yapıyor. Mesela, köylü en başta gelir, kazma, kürek gibi şeyler olmazsa bir defaki reçberlik olmaz bunlar olduğu sürece de kazması, baltasıdır, oduncusudur, bu anlattıklarım 50 yıl evvele dayanan şeyler. Bugün için geçerli değil bunlar, niye geçerli değil diyeceksiniz. Çünkü fabrikasyon olmuş, bir zamanlar ustalarımız vardı, acaba ben yaptığım işle müşteri-köylü, vatandaşı nasıl memnun edebilirim düşüncesi vardı, zanaata önem verme olayı vardı. Şimdi hayır, zanaata önem verme olayı yok, para olayı var, hep dandik dandik şeyler var, fabrikasyon çıkıyor ,bundan ne köylü vatandaş ne de diğer ufak bahçesi olan vatandaşlarımız verim alabiliyor çünkü, elindeki malzeme iki defa vurdu mu ya eğilecek ya da kırılacak, bilhassa da kırılma olayı ama çalışmaz" dedi.

- ŞİMDİ PARA KAZANMA DERDİ VAR

Esnaflığın geçmişte önemli olduğuna dikkat çeken Uyan, şöyle devam etti:

"Eskiden nasıldı, ben acaba yaptığım bu işle köylü vatandaşı nasıl kazanabilirim düşüncesi vardı her zanaatta, şimdi hayır o, yok şimdi. Ben para kazanıyım köylü ne olursa olsun. Şimdi diyeceksiniz bu zanaat paralık olayına gelince, bir zamanlar çok parlaktı ve verimliydi de şimdi hayır çırak bulamazsın, eleman bulamazsın, çalıştırma için yapmış olduğun işte ne seni ne de başkasını kurtarır ama yine de Allaha çok şükür aza kanaat edersen çok bulursun. Biz burada çalışıyoruz, çok şükür, bir söz var "adamı ne öldürür ne kaldırır" bu zanaat öyle. Şimdi şu durumda eskileri demiyorum, eskiden zanaat vardı, ustalık vardı, saygı vardı, güzellik vardı ama şimdi yok. Bunlar biz eskiden ustalarımızın karşısında konuşumazdık. Çıraklar birgün çıraklığa geliyor ikinci gün karşında oturuyor, sigara içiyor, bir kere o çıraklık terbiyesini verememedir. Zaman öyle bir zaman olmuş ki anlatılacak gibi değil, zanaat öldü, ustalık öldü, şimdi ustaların şimdi ben şunu anlatayım ustaların disiplinli oldukları dönemlerde biz çıraktık. Şimdi ise işçilerin çırakların disiplin oldukları dönemlerde usta olduk, yani yerimizi hiç değişmedi hep aynı yerdeyiz. Biz kendimizden utanıyoruz. Bir çırağa bişey söylediğin zaman bir bardak su istersen hadi kalk git, kim gidecek su geçtirecek, mesela ama eskiden öyle değildi, biz ustalarımızın karşısında konuşmazdık. Köyde mesela köylü gelirdi, ustaya karşı bir saygı vardı. Bir güzellik vardı şimdi o yok. Köylü adam ne yapsın, zaten benimle diyalog kuramamış ki usta müşteri arasında bir diyalog yok, yani ben ona karşı saygı duyayım, o da bana karşı saygı duysun, şimdi hayır, müşteri yok, nerede ucuz bir eşya varsa malzeme var, bitti gitti"

- MESLEK ÖLDÜ

Mesleğin öldüğünü belirten Uyan, "Bunlar hep önemli şeyler, onun için şu durumda, zanaat ölmüş bir vaziyette ve ilerisi de parlak değil, eskilere nazaran zaman içerisinde bu ateş küllenmeye başladı. Allah yardım etsin, Allah herkesten razı olsun. Ramazan ayında sıcağa rağmen demir dövmek çok güzel bir duygu, sıcaklık olayına gelince Cenab-ı hak yardım ediyor. Aynen çalışıyoruz, sıcaklıkta var, iyi kötü çalışabiliyoruz, tabi Allah'ında buna katkısı var, insanı perişan edecek duruma getirmiyor. Yardım ediyor, onun için ramazan ayı güzel geçiyor. Havalar serin, Allah herkesin tuttuğu orucu kabul etsin"dedi. 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi