Advert

AK Partili Boynukara:"Bölgedeki Terörün Kaynağı Amerika'nın Takip Ettiği Politikalardır" - Videolu Haber

AK Parti Adıyaman milletvekili Adnan Boynukara, bölgedeki terörün yegane sebebinin Amerika'nın politikaları olduğunu söyledi.

AK Partili Boynukara:

Boynukara, yaptığı açıklamada, Katar'ın şuan dünyanın en önemli meseleleriden biri haline geldiğini ifade etti.

Küresel gücün Katar'a yönelik baskısının aslında soygun girişimi olsuğunu savunan Boynukara, "Küresel güç, kendi iç siyasetine aradığı kaynağı Müslüman halkların bu yaşadığı coğrafyadan elde etmeye çalışıyor. Suudi Arabistanla imzaladığı anlaşmalar, 350 milyar dolar ifade eden anlaşmalar, reel anlaşmalar değil. Amerika'da bloke ettiği Suudi Arabistan parasını kendi sistemine dahil etmesine ilişkin bir anlaşmalardı. Bu boşluğu doldurmak için diğer körfez ülkelerinden de benzer taleplerde bulunuyor. Bu taleplere karşılık vermeyenler, talepleri değerlendirmeyenler, talepleri geri çevirenlere ilişkinde bir karalama kampanyası başlatıldı" dedi.

- TERÖR İDDİASININ DAYANAĞI YOK

Katar'a yöneltilerin iddiaların dayanağının olmadığını ileri süren Boynukara, şöyle devam etti:

"Katar'ın teröre destek verdiğini iddasıyla başlatılan bir süreç diyoruz. Bunun dayanağı ne? Bunun dayanağı Katar haber ajansının hackerlenmesi sonucunda siteye yerleştirilen bir uydurma haberden bahsediliyor. O uydurma haberde Katar başkanının İran yönetimini övdüğü, Şiiliği övdüğüne ilişkin iddalar var. Bu gerçek dışı bir olay, gerçek dışı olduğu da ortaya çıktı. Bununla birlikte gündeme getirilen iki temel iddia var, birincisi Katar'ın Hamasa ve Müslüman Kardeşlere destek verdiği, terörü tırmandırdığına ilişkin suçlamalar. Müslüman kardeşler Mısır'da sivil seçime girmiş ve seçimi kazanmış bir parti. Her ne kadar adı Müslüman Kardeşler de olsa örgüt gibi olsa, sivil siyasete inanan, sivil siyaset yönüyle kendi ülkelerini yönetmek isteyen insanlar. Mursi'nin seçimine hepimiz şahit olduk, hepimiz izledik. Serbest seçimle kazandılar. Hamas'ında uzun zamandır Filistin'in bir kısmını yönettiğini biliyoruz. Yine serbest seçimle yönetimi elinde bulunduruyor, son zamanlarda yaptığı açıklamalarla Hamas yönetiminin strateji değişikliği yerel tutumlarla değişiklik, bu iki grupta terörle arasına mesafe koyan çocuklar ama bu grupları terörizm etmek için bu baskı araç olarak kullanılmaya çalışılıyor. Biz gayet iyi biliyoruz ki; Ortadoğu'daki bizim bölgemizdeki terörün yegane sorunu Amerikan Birleşik Devletlerinin Irak'ta Afganis'tanda ve Suriye'de yürüttüğü politikalardır. Bu politikaların sonucunda bölgede terör ortaya çıkıyor"

- DAİŞ'İ KİM ÜRETTİ, BİLİYORUZ

Terör örgütü Daiş hakkında da değerlendirmede bulunan Boynukara, "Daiş'in kimler tarafından peydahlandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bir örgüt düşünün, dünyanın 110 ülkesinden terörist oraya geliyor ve bu ülkelerin hiç birinin haberi olmaya... Buna inanmamızı istiyorsalar, bizim buna inanmamız mümkün değil, doğru değil. Daiş'in arkasında kim olduğunu, kimlerin bu örgütü ortaya çıkarttığını, hangi amaçlarla bu örgütü ortaya çıkarttıklarını gayet iyi biliyoruz. Şuan bu örgütün işlevi bittiği için bu örgütü ortadan kaldırmak için çaba sergiliyorlar, yeni bir adımın içerisindeler. Buna dünya insanların inanmasını beklemek saflık olur" ifadelerini kullandı.

- GÖZ GÖRE GÖRE PKK'YA SİLAH YARDIMINDA BULUNUYORLAR

PKK'ya silah yardımında bulunulmasını da sert bir şekilde eleştiren Boynukara, şunları kaydetti:

"Şuan gözümüzün içine baka baka PKK terör örgütüne silah veriyorlar. PKK terör örgütünü silahlandırıyorlar ve ardından da teröre destek verenlerin bundan mağdur olacağına ilişkin twitter atıyor. Amerikan Devlet Başkanı ağlanacak halimize gülmemizi istiyorlar, bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Terörün arkasında kimin olduğunu biliyoruz. PKK terör örgütüne silah verdiğini gördük, izliyoruz, takip ediyoruz. Ben bu sürecin boşa çıkacağına inanıyorum. Amerika'nın hem diğer ülkelerin yürüttüğü bu çaba bigane bir çabadır, amaçsız, sonuçsuz bir çabadır. Şimdi İran'la ilişkilerin iyi olduğu gündeme getiriliyor. İran'la Katar arasında sıvılaştırılmış Doğal Gaz rezervi var, doğal olarak birlikte çıkartıyorlar, ikisi nemalanıyor, bu tür bir ilişki söz konusu, bunun dışında siyasi veya idolojik ilişki olduğunu biz bilmiyoruz, somut verilerle kamoyunu aydınlatırlarsa bizde buna ilişkin söyleyeceğimiz şeyi söyleriz ama ben bizim gördüğümüz küresel güç, dünyadaki Arap baharı dediğimiz halkların doğal değişip taleplerimiz baltalamak istiyor, bunları engellemek istiyor. Bunların demokrasi talebini boğmak istiyor. Mısır'da boğdu, Suriye'de boğdu, şimdi körfez ülkelerine aynı oyunu oynamak istiyorlar, bu gayet açık bir şekilde ortadadır. Biz buna kovboyun 21. yüzyılda hırsızlık girişimi diyoruz. Bu aleni bir biçimde ortaya çıkmıştır. Şuan Amerika içindeki tartışmalarda bunu ortaya koyuyor, net bir şekilde ortaya koyuyor. Suudi Arabistan görüşmeler sırasındaki görüntüler yansıdı, onun için umarım aklı selim hakim olur. Ve dünyayı kendi babalarının çiftliği yönetme anlayışından vazgeçerler, bizim beklentimiz, talebimiz bu"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”