Advert Advert

Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü - Videolu Haber

12 Haziran Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü Kapsamında Adıyaman Demokrasi Parkı önünde basın açıklaması yapıldı.

Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü - Videolu Haber

Adıyaman Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Mehmet Can Yılmaz, yaptığı açıklamada, dünyada da olduğu gibi 0-18 yaş aralığında Adıyaman'da da birçok çocuk  olduğunu söyledi.

Bu arkadaşlardan bir kısmının haklarını bilerek diğer kalanlara göre daha olumlu bir hayat yaşadığını aktaran Yılmaz, "Ancak bazen birçok çocuk işçisi olarak, bu haklardan mahrum kalmaktadır. Bir çocuk yaşama, barınma ve eğitim haklarına sahip değilse tam olarak çocuk olmanın gereğini yaşayamamaktadır. Bizim amacımız din, dil, din, ayrımı yapmadan bütün çocukların çocuk hakları çerçevesinde yaşamasını sağlamak, bunun için bu tür etkinliklerle çocuk akranlarımızı bilinçlendirmek, en önemli amaçlarımızdandır. Bu konuda bizi destekleyen stk'lara kamu ve kuruluşlara, valiliğimize, emniyet yetkililerimize, aile ve sosyal politikalar bakanlığına sonsuz sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.

Aile Sosyal Politikalar Sosyolog görevlisi Murat Sertpolat ise yaptığı açıklamada, çocuk işçiliğinin çoğu kez çocukları, çocuklarını yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten, fiziksel ve zihinsel gelişmeleri açısından zararlı işler olarak tanımlandığını ifade etti.

Serpolat, "Ülkemizde meydana gelen toplumsal değişme, kentleşme, sanayileşme, hiç  göç hızının artması, aile kurumunun paralanmasına paralel olarak çocukların çalıştırılması hızla artan bir sosyal sorunudur. çocuk işçiliği, gelişmiş, ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çocukların başarılı bir şekilde geleceğe hazırlanabilmesi açısından önemli bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların eğitim kurumlarında bulunmak yerine sokakta bulunmaları onların suça sürüklenmelerine ihmal ve veya istismara uğramalarına neden olmaktadır. Çocuk hakları sözleşmesine göre çocukların eğitim, giyinme, barınma, sağlık gibi çok temel hakları vardır. Çocuklar çalıştırıldıkları zaman, bu haklardan mahrum kalırlar ve bu nedenle çocuk işçiliği insan hakları sorunudur. Çocuk işçiliği, çalışan çocuklar sorunuyla birlikte, suça bulaşan sokak çocukları sorununu da beraberinde getirmektedir. Her yıl 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününde çocuk işçiliğine ilişkin olarak toplumsal duyarlılığı ve bilinç düzeyini geliştirmeye yönelik etkinlikler ile sokakta çalıştırılmanın, dilendirilmenin ve çocuk işçiliğinin zararları hakkında toplumsal farkındalık oluşturulması, çocuklarımızın hakları konusunda toplumsal duyarlılığın sağlanması ve herkese sorumluluklarının hatırlatılması çok önemlidir" dedi.

"Çocuk haklarının tanıtılması, benimsenmesi ve benimsetilmesinde görev, sadece çocuklarımıza değil, ilgili kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olmak üzere, toplumun her bireyine ayrı ayrı sorumluluk düşmektedir. bu konuda, yazılı ve görsel medyamızla, sivil toplum kuruluşlarımıza da büyük görevler düşmektedir" diyen Sertpolat, şöyle devam etti:

"Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığımızda çocuk işçiliğinin önlenmesi için hizmetlerini sürdürmekte olup, bu sorunun çözümü için politikalar geliştirmektedir. Adıyaman İli Çocuk Hakları Komitesi olarak her çocuğun Çocuk hakları sözleşmesi gereğince sahip olduğu  hakları en sonuna kadar kullanmaları gerektiğini savunuyor ve çocuk işçiliği ile mücadele konusunda toplumun her kesimini duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu Konuda toplumumuzdan talebimiz; çalıştıran çocuk ile karşılaştıklarında Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının 183 hattına ihbarda bulunmalarıdır"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi