Advert Advert

Adıyaman'da 'Sağlık Müzesi' Kuruldu - Videolu Haber

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık müzesi kuruldu.

Adıyaman'da 'Sağlık Müzesi' Kuruldu - Videolu Haber

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'dünden bugüne Adıyaman'da sağlık' projesi kapsamında müze kuruldu.

Müze içerisinde yer alanlar ise eskilere ait hastanelerde kullanılan cihazlar, motosiklet, ameliyathane parçaları gibi eski sayılan ürünler konularak sergilenmeye başlandı. 
'Dünden Bugüne Adıyaman'da Sağlık' adlı müze açılışına TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Ak Parti Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, Salih Fırat, Halil Fırat ve Sağlık İl Müdürü Mehmet Emin Taş, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Fatih Doğan, İdari Hizmetler Başkanı Osman Aydın, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm.Dr. Cengiz Yorulmaz ve Mali Hizmetler Başkanı İ.Halil Kaya ve  hastane çalışanları katıldı.
Programın açılışında konuşan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Fatih Doğan,"Ülkemizde sağlık hizmetlerinin geldiği nokta ve yakaladığımız standart malumunuzdur. Ve bizler bu devirde sağlık hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Son 10,15 yılda ülkemizde sağlık hizmetleri bir dönüşüm geçirmekte ve yeni hastanelerin fiziki şartları düzeltilmesiyle otelcilik hizmetleriyle sağlık hizmetleri kalite standartları değişmiş, özellikle hastaneler sağlık yaşam merkezleri ayrıca artmıştır. Bizde bu çizgide hastanemizde dünden bugüne Adıyaman'da sağlık isimli projeyle
Adıyaman sağlık hizmetlerinde geçirdiği dönüşüm ve geldiği noktayı hastalarımız ve hemşerilerimizde değerlendirmek için bu sergi alanında hastanesi olmayan doktoru olmayan 7 bine yakın yaşayan hastası olan 6 bin 791'inin kör olduğu körler memleketi olarak bilinen Adıyaman'da bugün 100 bin metre kare kapalı alanı olan otelcilik hizmetleri en üst seviyede olduğu, her bir alanda uzman hekimlerin yer aldığı, 80'ne yakın poliklinik ile günlük 7 bin ayaktan hastaya hizmet veren, günlük 400 ile 500 arasında yatan hastaya hizmet veren, 108 tam donanımlı yoğum bakım yatağı olan, her türlü hastalığı olan hastanemizde hizmet verecek olan diğer çevre illerden Adana, Mersin, Balıkesir, İstanbul, Diyarbakır, Batman, Van her yerden hasta kabul eden ve tedavisini yapan büyük bir sağlık kompleksine dönüşüm serüvenini ben son halini bu projede sergilemeye çalıştım" dedi.
Daha sonra kürsüye çıkan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise şunları söyledi:
"Bende bir sağlık çalışanayım, dünden bugüneydi çok iyi bilirim. Hafızalarımızda tazeleyebiliyoruz. 2 avucumuz başımızın arasına aldığımızda 15 sene önce, 20 sene önce geriye gittiğimizde o günle bugünü gerçekten ciddi bir şekilde mukayese edebilecek şekilde farkları görebileceğiz. 1991 yılında radyoloji teknisyeni Gölbaşı sağlık meslek diye atamam yapılmıştı. Gölbaşı'na gittim, orada hastane yok, radyoloji departmanı yok, tek bir sağlık ocağı var, sağlık ocağında bir iki hekim belki pratisyen hekim, onun dışında hiçbir hekim yok, koca Gölbaşı ilçemizde sene 1991, sonra radyoloji olan bir yere verdiler. Kahta devlet hastanesine, orada radyoloji var ama filmler bozuk çıkıyordu. Teknik mekanik aletler yoktu, koca hastane Kahta'da üç tane uzman hekim vardı, toplam hastanenin personeli en fazla 50 kişiydi. Doktoru, ebesi, hemşiresi, dahil pek çok alan yoktu, en ufak bişey de insanlar Adıyaman'a, Adıyaman'dan da hastalarımız Malatya yolunda, Antep yolunda, Adana Balcalı yolunda maalesef çok can verildi. Zor şartlarda yerlerine ulaştılar, hasta yakınlarımız çevre illerde perperişan, hasta yakını olarak kalırlardı ama hamdolsun bugün hayali bile mümkün olmayan bir noktaya geldik. Geçen sordum, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine yanlış hatırlamıyorsam 23 ülkeden ilden değil, hasta kabul etmiş pek çok şehirden hasta kabul ediyoruz. Artık spesifik ameliyatlar dahi burada pek çok alanda ciddi manada ameliyat olma tedavi olma imkanları var, inşallah bununla da yetinmeyeceğiz. Bütün ilçelerimiz hastaneye kavuştu. Tüm İlçelerimizde olabildiğince sağlık alanında ciddi mesafeler katettik. İl Merkezi bir bölge hastanesine kavuştu. İnşallah yakın zamanda o 200 yataklı dediğimiz kadın doğum çocuk hastanesinin projesi değiştirildiği için biraz gecikme oldu. 300 yatağa çıkacak, hatta 400 yatağa çıkabilecek kapasite de bir proje. Onkoloji de dahil pek çok bölüm bu hastanenin yanına inşallah yakın zamanda onun da temelini atacağız, ciddi bir sağlık kampüsüne kavuşmuş olacak. Adıyaman uzun yıllar sağlık ihtiyacını karşılayacak, bakın bu hastane 84 bin, 85 bin kapalı alana sahip bir hastane, gerçekten çoğu büyük şehirleride dolaşıyoruz"

- İMKANLAR ÇOK İYİ

İmkanların çok iyi olduğunu anlatan Aydın, "Hastanemizin imkanları çok çok iyi, her açıdan, buraya gelen hasta ve hasta yakınlarının ciddi bir ehmihiyetle döndüğünü görüyoruz. Bunu hepimiz müşahede ediyoruz. Bunlar tabi ki insana yapılan yatırımlardır, sağlık yatırımı insanımızı da bunların en iyisini hakediyor, şimdi milletvekilli arkadaşlarımızla birlikte geçtiğimiz gün yine sağlık bakanımız buradaydı. Adıyaman'ın sağlık noktasında ne ihtiyacı varsa hepsine tamam dedi. Allah Razı olsun, hükümetimizden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan çünkü, Adıyaman hakikaten en iyisini de hakediyor. Ülkesine, milletine sadık bu şehirde bu güzel insanlara hizmet edebilmek için, hizmetkar olabilmek için, bizler için de bir onurdur. Dolayısıyla bugün bu noktalara gelmemizi bizde büyük bir mutlulukla takip ediyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte her alanda özelilkle sağlık alanını da yakından takip ediyoruz. Sizlerde bizler gibi hissederek yaşayacağız. Ayrı bir gruptan, ayrı bir ekipten değiliz, sağlığın ne kadar önemli olduğunu, sağlığın insana yatırım olduğunu, herşeyden önce biz müşahede ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah hemşerilerimizin en iyi sağlık imkanlarına kavuşmalarını, öbür tarafta yine sağlık çalışanlarımızın bu memnuniyete ulaştırılması bizler için önemli, en iyi binaları yaparsanız, en iyi hizmet mekanlarını kurarsınız ama orada çalışanlar gerçekten mutlu değillerse, layıkıyla çalışmazlarsa, insanlara gerçekten güzel bir şekilde dokunmazlarsa, o yaptığınız hizmetin de bir anlamı olmuyor. Dolayısıyla sağlıkta memnuniyet olanağı artıyorsa, insanlar keyfle ayrılıyorsa, bu güzelliğin sebebi ise bu güzeliğin katkısı da siz sağlık çalışanlarısınız, bu vesile ile buradan başhekimimizden doktorlarımıza, ebe, hemşire, taşeron işçilerine kadar, tüm çalışanlarına kadar, sağlık teknisyeni dahil hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum"dedi.
Konuşmaların ardından sağlık müzesinin açılışı yapıldı. Açılışa katılanlar müzedeki eserleri inceledi. 

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi