Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Tırpan: "TPAO Küçültülemez"

Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'nun küçültülemeyeceğini söyledi.

Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Tırpan:

Tırpan, yaptığı açıklamada, ülkenin en stratejik kuruluşu olan Türkiye Petrolleri'nde sinsi planın devreye sokularak, kuruluşun küçültülmesi için düğmeye basıldığını söyledi.

Türkiye Petrolleri'nin kurulduğu günden bugüne kendi bünyesinde yürüttüğü, saha hizmetleri faaliyetlerinin TPIC'e (Turkish Petroleum International Company) devredilme sürecinin resmen başlatıldığını bildiren Tırpan, "Kuyu tamamlama, sondaj, workover ve jeofizik operasyonlar gibi birçok saha hizmeti, taşeron şirket TPIC'e devredilmektedir. İlgili karar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından imzalanmış ve Bakanlar Kurulu'na intikal etmiştir. Lafı dolandırmaya hiç gerek yok. Türkiye Petrolleri'nin küçültülmesi anlamına gelen bu devir, adlı adınca bir tasfiye ve taşeronlaştırma operasyonudur. Türkiye Petrolleri, sadece arama ve üretime dayalı, yapısı zayıflamış ve istihdamı azalmış bir şirket haline getirilmek isteniliyor. Adıyaman, Batman, Trakya Bölge Müdürlükleri ve Ankara Genel Müdürlük'te çok sayıda işçiyi etkileyecek olan bu devir, istihdamın güvencesizleşmesine ve azalmasına yol açarken, bölgelerin ekonomik ve sosyal yapısına da büyük bir darbe vuracaktır. Bu hizmetlerin ve bu işlerde çalışacak istihdamın sürekliliği ortadan kalkacak ve bir özel şirket statüsündeki TPIC'in tercihine bırakılacaktır. Ayrıca Türkiye Petrolleri'nde engelli kadrosu dahil SGK emekliliği gelmiş 50 yaşın üstündeki işçilerin iş akitlerinin feshedileceği belirtilmektedir. Türkiye Petrolleri yönetimi, söz konusu devir ve uygulamaları 1 Ocak 2018 tarihine kadar tamamlamayı öngördüklerini ifade etmektedir. Türkiye Petrolleri'nin Varlık Fonu'na geçmesinden sonra, bu tür karar ve uygulamaların hızlandırılmasını manidar buluyoruz"dedi.

Türkiye Petrolleri işçisi ve Petrol-İş'in, bu tasfiye ve taşeronlaştırma operasyonuna onay vermesinin asla beklenemeyeceğini belirten Tırpan, şöyle devam etti:

"Nitekim Petrol-İş Sendikası, bu konuyla ilgili olarak daha önce defalarca eylem yapmış ve TP yönetimini uyarmıştır. Uyarılarımıza rağmen bu yanlış kararda ısrar edilmektedir. Bugüne kadar Türkiye Petrolleri'ne, işine, ekmeğine sahip çıkan ve sağduyulu davranan işçinin sabrını, hiç kimse sınamaya kalkmasın. Bu devirden derhal vazgeçilmelidir. Türkiye Petrolleri'nin zayıflatılmasına ve özelleştirme uygulamalarına asla izin vermeyeceğimiz bilinmelidir. Bu yanlıştan dönülene kadar mücadelemiz tüm kararlılığıyla sürecektir. Güvencesizleşmeye, hizmet alımlarına ve taşeronlaştırmaya hayır. Yaşasın haklı mücadelemiz"

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi