Advert Advert

Tornacılığı Bıraktı Sahaf Oldu - Videolu Haber

Adıyaman'da, 53 yaşındaki Mahmut Kara, kitap sevgisiyle tornacılığı bırakarak sahaf oldu.

Tornacılığı Bıraktı Sahaf Oldu - Videolu Haber

Emekli olduktan sonra tornacılık mesleğini bırakan İlkokul 3'üncü sınıftan terk eden 2 çocuk babası Mahmut Kara, kitap sevgisi kendisini sahaf olmaya yöneltti.
Babasından kitap okuduğu için çok dayak yediğini ama kitap okuma sevgisinden vazgeçmediğini anlatan Mahmut Kara,"Esas mesleğim emekli olduğum mesleğim tornacılık, bir sanattır o da heykeltıraş nasıl bir şekil veriyorsa, tornacı da demire istediği şekli verir. Çocukluktan beri bir kitap sevgisi vardı içimde, kitap okumayı çocukluğumdan beri severim"dedi.
-BABAM KİTAPLARI YAKARDI
Babasının okumasını istemediğini aktaran Kara, "70'li yılların başından beri bizim eve günlük gazete girerdi. Hala da öyle sevgiden dersine çalışmıyorsun da kitap okuyorsun diye çok dayak yedim. O zamanki çizgi roman türleri çok dayak yedim, kitaplarımı çok alıp yırttı, sobaya attı, yaktı ama bende kitap sevgisi o öyle yaptıkça daha çok büyüdü."ifadelerini kullandı.
-100 BİN KİTABIM VAR
Şuan 100 bin kitabının olduğunu bildiren Kara, şöyle devam etti:
"Beyazıt'ta kitap satıyordum. 2001'de yerimiz kaldırılınca, dükkan da tutamayınca tekrar tornacılığa döndüm. Ondan sonra 8 sene çalıştım, emekli oldum, geldim. Adıyaman'a bu dükkanı açtım. İlk açtığım zaman 10 bin civarında kitabım vardı, şuan yaklaşık 100 bin kitap vardır. Birşeyi merak edersen, nerden öğreneceksin, nereden bileceksin. Mecburen kitaplar sana yol gösterecek, neyi merak ediyorsan o sana veriyor. Bizde demek merak var, öğrenmek için okuyoruz. Okumazsan, kitabı sevmesen bu işi yapamazsın, ben burayı açtığımda hiçbir tane sahaf yoktu, benden sonra 3 tane açıldı. Ama 3'üde kapattı, onların derdi paraydı, benim derdim sadece kitap, onun için ben hala ayaktayım. Ama onların hepside kapattı. Şuan tek bu işi severek yapmazsan, kitabı sevmesen, para dersen, zaten yapamazsın. Bu işte maddi yönden pek bir şey arttıramazsın, sadece kitabın artar. Başkasına daha ucuza veriyoruz, bir kitap en azından 4-5, belki 10 kişi okuyor ve çok kişi okumuş oluyor ve en azından inanıyorum ki katkım olmuştur. Okuma oranı ilk geldiğinden bu yana sanki biraz yükseldi. Çocukluğumda okuduğum çizgi romanlarında sayarsak bilmiyorum ama 5 bini bulmuştur"

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi