Advert Advert

Kahta Elmalı Köyünde Biber Tarla Günü

Kahta Elmalı Köyünde "Biber Tarla Günü" düzenlendi.

Kahta Elmalı Köyünde Biber Tarla Günü

 Elmalı Köyünde modern damlama sistemi ile yetiştiricilik yapan bir çiftçinin biber tarlasında düzenlenen etkinliği Kahta Ziraat Odası ve GAPTEYAP organize etti.

Kahta Ziraat Odası Başkanı F. Rüştü Turanlı, GAP-TEYAP Temsilcileri ve sektörden birçok yetkilinin katıldığı tarla gününde bir konuşma yapan İl Müdürü Adil Alan, şunlara değindi:

"Bugün gerçekten çok mutluyuz. Çünkü Adıyaman bundan sonraki süreçte sadece meyvecilikte değil sebzecilikte de bir adım öne çıkacak, Adıyaman biberde de söz sahibi olacaktır. Şimdiye kadar biberde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş ön planda idi. Bundan böyle Adıyaman ön plana çıkacak. Çünkü Türkiye çiğköfte sektörünün tamamı Adıyamanlıların elinde diyebiliriz. Sektörün 40 bin çalışanı var. Çok ciddi bir sektör. Şimdiye kadar bulgurlarının büyük bir bölümünü farklı illerden alıyorlardı. Bu konuda ilk adımı attık. Sanayicilerimiz ile çiğköftecilerimizi buluşturduk. Bulgurlarını artık Adıyaman'dan almaya başladılar. Biber ihtiyaçlarını da karşılamak için bu yıl iki tane biber tesisi yatırıma alındı. Biz sadece biberi geliştirmeyeceğiz, aynı zamanda biberin sanayisini de geliştirmeye çalışıyoruz. Burada yetişen biberler işlenecek; Adıyamanlı çiğköftecilere Adıyaman'ın biberini kullandırtacağız. Bunu yaptığımız müddetçe tütüne de alternatif bulmuş olacağız ve çiftçimiz ciddi bir ekonomik gelire sahip olacak. Çiftçimiz anlatılana değil gördüğüne inanıyor"

Alan, "GAPTEYAP'ın bu çalışması bizleri çok mutlu etmiştir. Bu demonstrasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde artmasını ve devam etmesini temenni ediyorum. Bu çalışmada emeği geçen Ziraat Odasına, GAPTEYAP çalışanlarına değerli muhtarlara ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum"dedi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi