Antepfıstığı Festivali Yarışmalarla Renklendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Antepfıstığı Festivali” etkinliklerinde ikinci güne yarışmalar damgasını vurdu. En Bakımlı Bahçe Yarışması, Antepfıstığı Bilgi Yarışması, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) Yöresel Yemek Yarışmasında bilgiler ve beceriler yarıştı.

Antepfıstığı Festivali Yarışmalarla Renklendi

-"ÇİFTÇİLER ANTEPFISTIĞI İÇİN YARIŞTI"
Fıstık Park’ta düzenlenen Antepfıstığı Bilgi Yarışmasında 10 çiftçi, Antepfıstığı yetiştiriciliğine yönelik sorulan 20 soruya cevap verdi. Yarışma sonunda sorulara en çok doğru cevap veren Kamber Kaya, birinci,  İsa Yiğit ikinci, Mustafa Yıldırım ise üçüncü oldu. Ayrıca yarışmada dereceye giremeyen çiftçilere budam makası dağıtıldı. Birinciye motorlu testere, ikinciye sırt pompası, üçüncüye motorlu tırpan verildi.
Jüri üyeliğini Esra Özzengin, Mehmet Göçer Kılıç, Mehmet Uzun, Asım Yükseltan’ın yaptığı yarışma sonunda açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, bu yarışmayla çiftçileri bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Aynı zamanda “En Bakımlı Bahçe” yarışması da düzenlediklerini belirten Yılmaz, ‘’Bu yarışmaları bu sene ilk kez yapıyoruz. Bundan sonraki festivallerde daha güzellerini yapmak istiyoruz. Tüm yarışmacılarımıza teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.
-"AŞÇI ADAYLARI HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ"
Kısa adı GASMEK olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları Yöresel Yemek Yarışmasında aşçı adaylar, hünerlerini sergiledi. Eğitim kurslarında Aşçılık Kursuna devam eden kursiyerler, festivalde Gaziantep’in ünlü mutfağından örnekler sundu. Kentin yöresel yemeklerinden halk arasında Damat Dolması olarak bilinen Kuzu İçli Kabak Dolması Yemeği gurmelerin beğenisine sunuldu.
6 kişiden oluşan jüri üyelerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi (MUSEM) Koordinatörü Mehmet Ragıp Güzelbey, Gaziantep’in yöresel yemekleri hakkında bilgi verdi.
Yaptığı yemeği jüri üyelerine beğendirmek için birbirleriyle yarışan 1’i erkek 5’i kadın olmak üzere 6 yarışmacı, 1 saat süren yarışmada Damat Dolması yemeğini yaptı.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi