Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Tokur: "Yetkili Sendika Masadan Hüsranla Kalktı" - Videolu Haber

Türk Sağlık Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, yetkili sendikanın masadan hüsranla kalktığını ifade etti.

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Tokur:
Bu içerik 357 kez okundu.

Tokur, yaptığı açıklamada, Ağustos ayında başlayan 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme masasında memurların hükümetle beraber oturduğunu, hükümetin zam teklifinin 3+3 olarak sendikalara sunulduğunu anımsattı.

Bunun son derece istekleri dışında olan bir teklif olduğunu belirten Tokur, "4 kişilik bir ailenin geçim standardı 5 bin 322 lirayken şuanda verilen zam ile en düşük devlet memuru aldığı maaş iki milyar 500 liradır. Hiçbir şekilde bu bunu karşılamamaktadır. Yetkili sendika bunla ilgili daha önceden geçmiş yıllarda bu şekilde masadan hüsran ile kalktı. Bunlara imza attı. Sanki bir tiyatro gibi ellerinde dövizler vardı, bizim teklifimiz AK parti’nin kuruluş yılı olan 16’dır, biz 16’lık teklif istiyoruz. Buda komik MHP iktidar da olsaydı biz 16’lık teklif istiyoruz. Bu da son derece komik, MHP iktidar da olsaydı. Yüzde 50 CHP iktidarda olsaydı yüzde 90’nı mı istenecekti? Orayı bir tiyatro gibi gördük" dedi.

- TUİK STANDARTLARINDA ZAM İSTİYORUZ

Tuis standartlarında zam istediklerini hatırlatan Tokur, şöyle devam etti:

"Bizim gerçek manada memurlar devletin asıl unsurudur, hizmet sunanıdır. Tabi hizmet sunduklarında rahat bir ortamda sunmaları lazım. Tabi bu sadece çalışanlara değil emeklilere de yansıyacak. Toplamda 2 milyon üzerinde devlet memuru çalışmaktadır. Emeklileri de sayarsak bunların ailesiyle beraber 20 milyonu etkilemektedir. Biz teklif olarak 10+10 artı refah payından yüzde 3 olarak 100 Lira teklifimiz olmuştu. Bizim isteğimiz geçim standartlarını rahat geçinebileceği TÜİK’in standartlarında zam verilmesiydi. Bizim isteğimiz bu şekilde bunun yanında devlet memurları diğer sıkıntıları da var. 4B’li, 4C’li olarak çalışanlar, ataması yapılan öğretmenlerin çakılı kalmaları, tayin hakları sağlık çalışanları için aynı şekilde bu sıkıntıların giderilmesi için çözüm üretilmesi gerekiyor. Burada yetkili ve diğer sendikalar tekliflerini sunmuşlardır fakat hükümet bu tekliflere uzaktır. Verdiği zamma da bakıldığı zaman son derece komik bir rakamdır"   

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş