Sağlıklı Yaşam Yolu Projesinin Açılışı Yapıldı

Adıyaman İli Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesinin açılışı yapıldı.

Sağlıklı Yaşam Yolu Projesinin Açılışı Yapıldı

Adıyaman İli Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi açılışı için gerçekleşen törene Besni ilçe kaymakamı Ahmet Gencer ve ilçe kurum amirleri ile birlikte Adıyaman İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz ile beraberinde Tıbbi, Mali ve İdari Başkanlar katılım sağladı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Başhekim Op. Dr. Ali Helli, "Obezite, Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1,9 milyar kişi fazla kilolu ve bunların 600 milyonu da obezdir. Türkiye'de de durum çok farklı değil,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Vücut Kitle İndeksi araştırmasına göre; ülkemizde her 100 kişiden 20'si, yani her 5 kişiden biri fazla kilolu, yani obez. Türkiye’de Obezite 2008 yılında yapılan araştırmaya kıyasla %31,1 oranında artmış durumda. Obezite oranları erkeklerde %15,3, kadınlarda ise 24,5. Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin en önemli risk faktörlerini; fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır. Hastanemiz çevresinde oluşturduğumuz yürüyüş yolu hastalarımızın, hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın fiziksel aktivitelerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak ve sağlıklı yaşama teşvik edecektir. Yaklaşık 800 metre olan yolumuzun 1 tam turu ile yaklaşık 1000 adım atmış olunacaktır. Bu Projenin hayata geçirilmesinde bizden desteklerini esirgemeyen Adıyaman İli  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri  Sayın Uzm. Dr. Erdoğan Öz' e ve emeği geçen tüm ekibimize teşekkürlerimi sunarım."dedi

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi