Baro Başkan Yardımcısı Tutdere'den Şanlıurfa Baro Başkanı Tüysüz'e Yapılan Şiddete Tepki - Videolu Haber

Adıyaman Baro Başkan Yardımcısı Avukat Abdurrahman Tutdere, Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz'e yapılan şiddete tepki gösterdi.

Baro Başkan Yardımcısı Tutdere'den Şanlıurfa Baro Başkanı Tüysüz'e Yapılan Şiddete Tepki - Videolu Haber

Tutdere, yaptığı açıklamada, geçen hafta Şanlıurfa Baro Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz'ün  Viranşehir'de görevini ifa ederken birkaç polisin hem fiziki saldırısına hem de kabaca davranışları ve hakaretlerine maruz kaldığını bildirdi.

Bu konuda Türkiye’deki bütün baroların ayaklandığını hatırlatan Tutdere, "Polisler tarafından bir baro başkanının, savunma görevini ifa eden bir avukatın, kaba bir şekilde darp edilmiş olması, bütün savunma görevi ifa eden avukatlarda büyük bir üzüntü yaratmıştır. Görevi için Viranşehir'de bulunan avukatın, orada bulunan kamu görevlisi olan polisler tarafından fiziki şiddete maruz bırakılması kabuledilir bir durum değildir. Bizde Adıyaman barosu olarak bu konuda avukatımıza, baro başkanımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Metin Fevzioğlu’nun da katılımıyla Şanlıurfa Adliyesi önünde Şanlıurfa’daki bütün avukatlar ve bölge baro başkanları ile birlikte çok geniş katılımlı bir protesto ve bir basın açıklaması yapıldı. Adıyaman Barosu olarak bizde orada hazır bulunduk. Başkanımız ile birlikte orada avukatımıza, baro başkanımıza destekte bulunduk. Daha sonra Türkiye Barolar birliği Başkanımız Metin Fevzioğlu’nun da öncülüğünde Viranşehir'de Viranşehir Adliyesinde bir basın açıklaması yaptık. Orada da avukatımızın maruz kaldığı saldırıyı kınadık"dedi.

- AVUKATA YAPILAN SALDIRI, YURTTAŞA YAPILMIŞTIR

Avukata yapılan saldırının yurttaşa yapıldığını aktaran Tutdere, şöyle konuştu:

"Türkiye'de şunu herkes iyi bilmelidir ki avukata yapılan saldırı aslında yurttaşa yapılmıştır. Bağımsız yargı temsil eden avukatlar, adliyelerde bu olağanüstü hal koşullarında hak arama mücadelesi vermektedirler. Avukatların susturulmaya çalışılması, avukatların kötü muameleye maruz kalması, yurttaşların hak arama hürriyetlerini de tehdit etmektedir. Bu nedenle herkesin, bütün kamu görevlilerinin bağımsız savunmayı temsil eden avukatların görevlerini yaparken gerekli kolaylığı ve hassasiyeti göstermesini biz Adıyaman Barosu olarak da bekliyoruz. Avukatımıza yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Bundan sonra inşallah bu tür tatsızlıklar olmaz çünkü Türkiye'nin her yerinde bütün gayretleri sadece hak arama mücadelesi olan avukatlarımız, büyük bir özveriyle görevlerini yapmaktadırlar"

- AVUKATLAR, GECE GÜNDÜZ HAK ARAMA MÜCADELESİ VERİYOR

Avukatların OHAL koşullarında gece gündüz çalıştığını dile getiren Tutdere, "Özellikle son dönemde OHAL'in ilanından bu yana yoğunlaşan iş yükü altında avukatlarımız gece gündüz büyük bir fedakarlık yaparak, görevlerini ifa etmektedirler. Bu durumda bütün kamu görevlerinin, kamu kuruluşlarının, avukatların görevleri ifasında yardımcı olmaları gerekir. Avukatlık, kanunda anayasanın da amir hükmüdür. Bu konuda herkesi daha hassas, daha titiz davranmaya davet ediyoruz. Bir kez daha Şanlıurfa baro başkanlığımızın şahsına yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. İnşallah bu saldırıyı yapanlar da adalet önünde hak ettikleri cezaya çarpıtılacaklardır. Biz avukatlar olarak da görüşümüz bu yöndedir. Buradan bu soruşturmaların idari soruşturmanın kısa süre içinde tamamlanıp faillerin tespitiyle gerekli cezalandırmaların yapılmasını talep ediyoruz"ifadelerini kullandı.

- 15 TEMMUZ'DAN SONRA AVUKATLARIN İŞ YÜKÜ ARTTI

15 Temmuz'dan sonra avukatların iş yükünün arttığına dikkat çeken Tutdere, şunları kaydetti:

"Her adli yıl açılışında, adli çalışanlarının, yargı çalışanlarının sorunları, avukatların sorunları dile getiriliyor. Adalete olan güvenin sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. 15 Temmuz hain darbe planından sonra adliyenin yükü önceki dönemlere göre kat kat arttı. Bu hepimizin sorumluluğunu, bütün yargı çalışanlarının, avukatların, hakimlerin, savcıların iş yüklerini de arttırdı. Bu durumda daha çok özveri, daha çok gayret gösterilmesi zorunlu hale geldi. Önümüzdeki adli yılda tabi ki adliyelerin iş yükü haliyle fazla, özellikle düşünün HSYK’nın ve yargı içerisindeki FETÖ yapılanmasıyla ilişkili olan hakim, savcıların sayısı göz önünde bulundurduğunda çok az kalan kadrolarla bu ağır iş yükü altında adliyenin, yargının çıkması büyük bir gayret ve özveri gerektiriyor. Bu konuda çalışan yargı çalışanlarına daha çok çalışma, daha çok özveri, daha çok gayret zorunlu hale gelmiştir. Bu dönemde bütün yargı çalışanlarının özverili bir şekilde adalete erişimin hızlanması, yurttaşın temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında gerekli çabayı göstermesini beklemek gerekiyor. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Bizlerde Adıyaman’da avukatlar olarak savunmayı temsil eden bağımsız avukatlar olarak önümüzdeki süreçte de temel hak ve hürriyetlerin korunması, yurttaşlarımızın adalet erişimi ve hak arama önündeki bütün engellerin kaldırılması noktasında her türlü gayreti, çabayı göstereceğiz. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın"

Tutdere, "Umarım önümüzdeki süreçte hem adaletin, yargının içinde bulunduğu sorunlar hem de ülkemizin içinde bulunduğu genel sorunların çözüldüğü bir yıl olur. Önümüzdeki sürecin Türkiye’miz için, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzdeki günlerde zaten özellikle yargı konusunda yeni hakim, savcıların alımı noktasında, adalet bakanlığının açmış olduğu sınavlar da var. İnşallah eksik kadroların takviyesi de sağlanır ve kaldığı yerden adalet ve adalet çalışanları görevlerini ifa etmeye devam ederler"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü