Badem Hasadı Devam Ediyor

Kahta ilçesinde dikim alanı olarak Türkiye’nin en büyük badem bahçelerine sahip olan üreticiler yüksek rekolteden dolayı adeta bayram sevinci yaşıyor.

Badem Hasadı Devam Ediyor

Tarım ve  Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla  düzenlenen ‘Badem Hasat şenliği’ ile  başlanan  hasat devam ediyor.

Ağaçlarının beş yaşında olmasına  rağmen ikinci  yıl hasadını  gerçekleştirdiklerini  söyleyen Gökçe Köyünden Feyzettin Dursun, beş yıl önce kuru tarım yaptıklarını, sürekli buğday ve arpa ekerek zararda olduklarını, badem dikimiyle  beraber  modern  tarıma  geçtiklerini söyledi.

- KURU TARIM YAPMAYIN

Bademin çiftçilerin kurtuluş yolu olduğunu belirten Dursun, “Artık kuru tarım yapan çiftçilerin kuru inatla beraber kuru tarımı bırakmanın zamanın çoktan geçmiştir. Badem, Adıyaman çiftçileri için kurtuluş yoludur. Adıyaman’da badem hasadından sonra kurutulmaya bırakılan bademlerin yeterli güneş  aldığından dolayı çok çabuk kuruyor”

Üreticilerden Abdullah  Taylan, “Eskiden  kuru  tarım  yapıyorduk. Ekonomik yönden hiçbir  ilerleme sağlayamadık. Dört yıl önce badem ektim ve bu yıl ilk hasadını  aldım.”diye sevincini dile getirdi.

Tuğlu  Köyünden 850 dekarlık alana 32 bin kök badem fidanı diken ve dördüncü  yılında çok güzel bir  hasat yaptıklarını söyleyen Serhat  Yıldırım, dedelerinden  ve babalarından kalan kuru tarımı bırakarak  modern tarıma  yöneldiklerini, kuru  tarımda 10 yılda kazanamadığını bir yılda elde ettiğini ve bademin hem  kendilerine, hem işçilere ve Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağladığını kaydetti.

Kahta  ilçesinde  yaklaşık  30 bin  dönüm badem  bahçesinin  bulunduğunu, Adıyaman  geneli ise  58  bin dekar  ekili  alana  sahip  olduklarını ve  bu bilgiler  neticesinde  Türkiye’de  dikili  alan olarak  Adıyaman’ın  ilk sırada  olduğunu  söyleyen Kahta  Badem Birliği  Başkanı  Mehmet Sena Yıldırım da şöyle konuştu:

"2017  badem  hasadı  diğer  yıllara  göre  daha güzel ve yüksek  rekolte  ile  devam etmektedir. Tabi ki hasadın  başlangıcını sayın Gıda Tarım ve  Hayvancılık Bakanımız   Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılması bizi  ziyadesiyle  onure  etti, çalışma şevkimizi  kamçıladı. Kahta ilçesi için hedefimiz Türkiye  genelindeki birinciliğimizi  kimseye kaptırmayarak 60 bin dekar badem  tarlasına sahip olmaktır."


Türkiye’de tek olan Kahta  Badem  Birliğinin çalışması sonucu Kahta  Kaymakamlığı  tarafından  hazırlanan  ve GAP İdaresi  tarafından desteklenen proje kapsamında Bakan Fakıbaba  tarafından 46 üreticiye yüzde 70 hibe ile badem kavlama makinası dağıtıklarını,  yine birliğin girişimleri  sonucunda Kahta OSB’de Türkiye’nin en büyük ve en modern badem işletme fabrikasının kurulduğunu  belirten Yıldırım, "Adıyaman çok kısa sürede ülkemizin badem ihtiyacını  karşılayacak seviyeye gelecek ve dışa  açılacaktır. İlimiz için sürekli kullanılan ‘Irgat şehir’ tanımlaması artık badem üretiminin istenilen seviyeye gelmesiyle yok olacaktır. Şimdi  Kahta  ilçesinde  30 bin dekarlık badem bahçelerinde  binlerce  işçi  çalışmaktadır.  İlimiz artık ırgat gönderen şehir olmayacak, kendi  insanlarına  memleketinde iş imkanı sunacak hatta  zamanla  başka illerden işçi alacaktır"dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin her  yıl  150  milyon dolara  badem aldığını, önümüzdeki  bir  kaç yıl içerisinde  badem ihraç eden bir  ülke  haline geleceğini umduklarını  kaydetti.

Kahta  Gıda  Tarım ve Hayvancılık  Müdürü  Fahri Can  ise  eskiden kurak olan sadece  tahıl  yetiştirilen bu toprakların artık badem  dikimiyle  beraber  yemyeşil  olduğunu vurguladı.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üst Geçitler Temizlendi
Üst Geçitler Temizlendi
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı