Diş Doktoru Yıldız: "Çocuğumuzun Düzgün Şekilde Diş Fırçalaması Yapmasını Sağlamalıyız" - Videolu Haber

Yıldız Diş Kliniği Diş Doktoru Murat Yıldız, çocukların düzgün bir şekilde diş fırçalamasını yapmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Diş Doktoru Yıldız:

Yıldız, yaptığı açıklamada, okulların yeni başladığını, okula yeni başlayan öğrencilerin ağız bakımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken husulara değindi.

Ağız bakımının öncelikli olarak ailede başladığını bildiren Yıldız, "Ailelerde düzenli olarak çocuklarıyla ayna karşısında ama mutlaka ayna karşısında olması gerekiyor. Diş fırçalaması yapmaları gerekiyor. İlk başlayacağı zamanla ilgili çoğunlukla biz daimi dişler çıktıktan sonra dişleri fırçalayalım, belli bir yaşa geldikten sonra çocukların dişlerini fırçalamasını istiyoruz. Aslında öyle değil, daha çocukların dişi çıkmadan önce sütle beslendikleri dönemde bile anneler emzirdikten sonra temiz steril bir tülbent yardımıyla ağzın içini silerek temizliğe başlaması gerekiyor"dedi.

- ÖĞRETMENLERİN TAKİP ETMESİ GEREKİYOR

Öğretmenlerin öğrencileri bu konuda takip etmesi gerektiğini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Çocuk fırça tutabildiği yaştan itibaren, o andan itibaren eline bir fırça verilip başlangıçta oyun şeklinde, sonrası düzgün bir fırçalama şeklinde fırçalaması gerekiyor. Okula başlayan öğrencilerimiz, okulda bunu öğretmenlerimizin takip etmesi gerekiyor. Fırçalama olaylarını tabi bunla ilgili milli eğitimde nasıl çalışmalar var, öğretmenlerimiz nasıl etkinlik düzenliyor, benim tavsiyem; çoğunlukla öğretmen arkadaşlarımıza şu yönde oluyor; öğrencilerin hepsiyle beraber bir etkinlik şeklinde dişlerini fırçalanmasını öneriyoruz. Mutlaka çantaların içerisinde diş fırçası ve macunu konulmalı, okulda geçirdikleri süre içerisinde beslendikleri gıda türünde bağlı olarak dişlerini fırçalamaları gerekiyor. Bu konuda yük, çoğunlukla zaten yoruluyorlar, öğretmen arkadaşlarımıza düşmekte, neden bu kadar üzerinde duruyoruz, bu fırçalama üzerinde, süt dişleri çocuğun daha sonraki yaşamında çok etkili olacak, süt dişerin ağızda normal yaşına kadar ağızda kalıyor olması, alttan gelecek olan dişlere hem yer tutucu görevi sağlıyor, alttan gelecek dişerin daimi düzgün şekilde düzgün biryerde çıkmasını sağlıyor, çapraşıkların ortadan kalkmasını engelliyor"

- SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİ

Süt dişlerinin önemli olduğuna işaret eden Yıldız, "Artı çocuk daha iyi beslenebildiği için çene ve kemik gelişimi daha yüksekte oluyor, süt dişleri birde hızlı çürüyen dişlerdir. Bu dişlerin mutlaka iyi bakılması iyi bakımın yapılması gerekiyor, karışık dişlenme dönemine geçtiğimizde çocuklar beslenmekte zorla biliyorlar, bunun için daha yumuşak gıdalar tüketmeye çalışıyorlar, yumuşak gıdalardan ziyade biraz daha sert ve lifli gıdalara yönlendirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı şeker ağırlıklı çikolata, bal v.s bunun gibi gıdalarla beslendikten sonra mutlaka ağzın çalkalanması veya fırçalanmasını mutlaka öneriyoruz. Bu süt dişlerin ağızda kaldığı süreler yaş gurubuna göre işte 6 yaşından itibaren 12 yaşına kadar süt dişleri değişecektir ve 12 yaşına kadar biz bu süt dişerin ağızda kalmasını istiyoruz. Bu çocuğun sonraki yaşamında biraz öncede söylediğim gibi dişlerinin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlayacak, bunun için mutlaka her çocuğumuzun düzgün şekilde fırçalanması yapmayı sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üst Geçitler Temizlendi
Üst Geçitler Temizlendi
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı