4.Geleneksel Aşura Etkinliğini Gerçekleştirildi

Adıyaman Anadolu Lisesi her yıl geleneksel olarak organize ettiği Aşura etkinliğini gerçekleştirdi.

4.Geleneksel Aşura Etkinliğini Gerçekleştirildi

Okulun yerleşkesinde çok sayıda davetli misafir, kanaat önderleri, il protokolü ile öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla 4.sünü düzenlenen geleneksel Aşura etkinliği gerçekleştirildi.
Hazırlanan iki bin kişilik Aşure' yi okulun çevresinde yer alan Borsa İstanbul Anadolu Lisesi, Ş.Rıza Fırat MTAL, Osmangazi Ortaokulu, 100.Yıl İlkokulu, Vilayetler Birliği Anaokulu, Nasrettin Hoca Anaokulu ile Okulumuzun bulunduğu Y.Sanayi Mahallesi sakinlerine dağıtımı yapıldı.

Çevreyle paylaşılan Aşure' den sonra okul programına geçildi.
Gerçekleştirilen etkinliğe Garnizon Komutanı Davut Kulalar, GTH İl Müdürü Adil Alan, Bilim.Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daşdan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanları, Öğretim Üyeleri, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Altun, MEM İdarecileri, Okul Müdürleri,’nin yanısıra bir çok kurum müdürü, STK temsilcileri, Süryani Metropoliti, Alevi Kanaat Önderleri, öğretmen, öğrenci , veli ve mahalle sakinleri iştirak etti.
Etkinlikte konuşan Okul Müdürü Abdulkerim Işık, Hz. Hüseyin’in şehid edilişinin her sene-i devriyesinde onu ve ehl-i beyti hatırlamak gerektiğini söyleyerek, Aşuranın Nuh tufanı dahil olmak üzere tarihsel kaynaklarda bir çok karşılığının bulunduğunu belirtti. Kerbela hadisesinin İslam tarihinde aşılması zor badireler oluşturduğunu söyleyen Işık, Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisinin bir kişiye zümreye veya gruba mahsus olmadığını şii, sünni, alevi her mezhep ve meşrepten Müslümanın temel niteliklerinden birinin ehl-i beyti sevmek olduğunu vurguladı.

Işık, şöyle devam etti:

"Bugün 12 Muharrem; Muharrem: haram kılınmış, saygıdeğer anlamında olup dini bir kavram olarak : dinen haram kılınmış, yasaklanmış olan şeyler demektir. Kameri ayların birincisine verilen isimdir. İslam’dan önce de bu ay muhterem kabul edilip, bu ayda savaşmak haram olduğu için muharrem ismi verilmiştir. Bu gün, Hz.Nuh tufanını ve Şehitlerin Sultanı Hz.Hüseyin’in Kerbelada katledildiğini hatırlatıyor. Zulme rıza gösterilmemesi gerektiğini hatırlatıyor. Peygamber sevgisini sorgulatıyor. Birliğe, kardeşliğe, hoşgörüye, paylaşmaya daha çok ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor.
Anadolunun bağrındaki çok farklı ve değişik nimetlerin (aynen etnik köken, inanç ve kültürde olduğu gibi) bir araya gelerek oluşturduğu yeni ve eşsiz tadı, muhabbeti, paylaşmayı, kardeşliği hatırlatıyor. Bu lokmada katkımız olması gerektiğini hatırlatıyor.
Aynı zamanda Hicri yılın başladığını gösteriyor. Bu günleri oruç tutarak ve aşure yapıp ruhunu yaşayarak karşılamak güzel bir davranış olacaktır . Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara bu değerleri vermeyi/yaşatmayı temel görevlerimizden addediyoruz. Diyerek konuşmasını tamamladı"
Etkinlikte konuşan Alevi Kanaat önderlerinden Ali Büyükşahin, Mehmet Merdanoğlu ve İl Müftü Yardımcısı Mehmet Altun ise birlik ve beraber mesajları vererek, Aşura etkinliğini her sene düzenleyerek değerleri hatırlatan Adıyaman Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.
Etkinlik yapılan dua ve katılımcılara teşekkür edilerek sonlandırıldı.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üst Geçitler Temizlendi
Üst Geçitler Temizlendi
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı