Vali Kalkancı: "Tütün Tasarısı Bakanlar Kurulunda Görüşülecek" - Videolu Haber

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, meclise sunulan Torba Yasadaki tütün maddesinin bugün bakanlar kurulunda görüşüleceğini bildirdi.

Vali Kalkancı:

Vali Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Burada gazetecilerle biraraya gelen Kalkancı, tütün konusunda açıklamada bulundu.

Kalkancı, "Basın mensupları ile birlikte olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Adıyaman’a 3 ay önce vali olarak atandık. Adıyaman’ın sorunlarını sizlerle, sizlerin gözüyle, sizlerinde görüşlerini almak, bizim düşüncelerimizi paylaşmak için bir araya geldik. Adıyaman’da biz valilik olarak siz basın mensupları olarak Adıyaman’ı daha iyiye, daha güzele, yarınlara el birliğiyle kararlı bir şekilde faaliyetler yapacağız"dedi.

- TÜTÜN TASARI GÖRÜŞÜLECEK

Tütün tasarısının görüşeleceğini dile getiren Kalkancı, şöyle devam etti:

"Maliye Bakanlığının hazırladığı torba kanun tasarısı meclise sevk edilmiş, bizimde geçtiğimiz  Cuma günü haberimiz olmuştu. Yasa tasarısını bende inceledim. Orada bir bölümünde tütün ile ilgili tabi Adıyaman’ı hedef alarak değil ama tütünle ilgili bir düzenleme var. O kanun tasarının üzerinde yeniden çalışmak gerektiği fikri bende de oluştu. Tabi bu Adıyaman’da ciddi bir ses getirdi. Özellikle sosyal medya, basında Adıyamanlılar burada bu kanunun amacının kendileri olduğunu, Adıyaman tütününe dönük bir tasarı olduğu değerlendirmesi Adıyamanlılar yapmadı ama bir takım bu işin ticaretini yapanlar, bu işin propagandasını yapanlar, işi siyasi eleştiriye dökmek isteyenler, siyasi amaçları doğrultusunda istismar etme yoluna gittiler. Bu yönde bizden talepleri, bize gelen bilgi Muhtarlar Derneğinin Ziraat Odasında görüşeceği ve daha sonra demokrasi parkında bir basın açıklaması yapacağı şeklindeydi. Ama toplanan grup vilayete doğru geldiler. Bende aşağı indim konuştuk. İyi niyetli olmayan 3-5 kişinin farklı yönlendirme gayretleri olduğunu gördük. Ben onlardan rica ettim"

- HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞÜLMESİN

Vatandaşları uyardığını aktaran Kalkancı, "Trafiği kapatarak haklılık sesini dile getiriyorsanız, haksız duruma düşmeyeceksiniz. Demokratik hak kullanılırken, başkalarının özgürlükleri kısıtlanmaz. Daha sonra içişleri bakanımız ile görüşme yaptık. Maliye bakanlığı ile milletvekilleri görüştüler, Başbakan ile görüştüler. Bakanlar kurulunda kanunda bir takım hususların yeniden gözden geçirilmesi konusu değerlendirildi. Onu yapacaklar. İnşallah o çok kısa zamanda bu konuda bir açıklama olacaktır, diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

AGAD Başkanı İbrahim Arslan ise şunları kaydetti:

"Valimiz Nurullah Naci Kalkancı bey’e nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.  Adıyaman basını olarak bugün hep devletimizin yanında olduk. Milletimizin yanında olduk. Bundan sonraki süreçte de hep devletimiz ve milletimizin yanında olacağını kendilerine belirtmek istiyoruz. Bugüne kadar daha öncesi valilerimiz ile çok iyi ilişkiler içinde hareket ettik. Biz Adıyaman’ın kalkınması için bize düşen her konuda sayın devletimiz ve valimizin yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Dün yaşadığımız tütün olayında da Adıyaman’ın tek geçim kaynağının şuan da tütün olduğunu, yıllık Adıyaman çiftçilerinin 25-30 bin ton tütün ürettiklerini, bunun da yeni parayla 1 trilyon civarı olduğunu, bundan dolayı halkın geçim kaynağının dışarıdan kaçak olarak Türkiye sokulan tütünün yaşadıkları sıkıntıların mağdur olduğu, olacağı düşünülüyor. Tütün olayında Valimize, emniyet mensuplarına teşekkür ediyoruz. Valilik, partiye yürümelerine rağmen hiçbir fiili müdahalede emniyet mensupları bulunmadığı, o da Valimizin talimatı doğrultusunda olduğundan dolayı biz valimize tekrar teşekkür ediyorum"   

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü