Advert

Besni Devlet Hastanesinde 'Emzirme Haftası 'Kutlandı

Besni ilçesinde 'Emzirme Haftası' kutlandı.

Besni Devlet Hastanesinde 'Emzirme Haftası 'Kutlandı

Hastane Toplantı Salonunda düzenlenen etkinliğe Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz ,Tıbbi, Mali ve İdari hizmetler Başkanları, Gebe Okulunda bilgilendirme eğitimi alan kursiyerler ve hastane çalışanları katıldı. 
Programın açılış konuşmasında Başhekim Op. Dr. Ali Helli, "1-7 Ekim Ülkemizin de içinde bulunduğu 120'den fazla ülkede Ekim ayının ilk haftası Emzirme haftası olarak kutlanmaktadır. Kutlanmasındaki amaç anne sütünün yaygınlaştırılması ve bu yaygınlaştırmaya da bizlerin sağlık çalışanları olarak destek vermesidir. Birleşmiş Milletler çocuklara yardım fonu (UNICEF) verilerine göre yılda 1.3 milyon bebeğimiz, ilk 6 ay içerisinde anne sütünün ulaşamadığından dolayı ölmektedir. Bu oran hepimizin içini sızlatmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ayda yalnız ve yalnız anne sütünün verilmesini, 6 aydan 2 yaşına kadar da çocuk uzmanlarımızın veya uzman desteği ile ek gıdaya geçilmesini önermektedir. 2002 yılında TÜİK verilerine göre anne sütünün çocuklara ulaşımı ilk 6 ayda %30 seviyelerindeydi. 2009 yılına gelindiğinde %40-45'lere geldi. 1990'dan bu yana bu haftaların kutlanması bize bazı şeylerin öneminin vurgulandığını göstermektedir. Biz de sizlerle birlikte emzirme haftasını hep beraber kutlamak istedik" dedi. 
Adıyaman EAH Yenidoğan Uzmanı Dr. Selahattin Akar tarafından verilen 'Emzirmenin önemi' konulu konferans ile başlayan programa Eczacı Hasan Emre'nin ' Eski Zamanlarda Emzirme' başlıklı sunumuyla devam edildi.
Sunumların ardından düzenlenen kokteylde Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülşah Özdemir tarafından verilen Ud dinletisi ile devam edildi.

Ud dinletisinde Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz ve Hasan Emre birer şiir okudular.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Belediyespor Türkiye Kupasına İyi Başladı
Adıyaman Belediyespor Türkiye Kupasına İyi Başladı
Esentepe TOKİ Parkında Düzenleme Çalışması
Esentepe TOKİ Parkında Düzenleme Çalışması