AKİD Başkanı Günay: "Kadınlarımıza Yardımcı Olarak, Onları Girişimci Yapıyoruz" - Videolu Haber

Adıyaman Genç Kuşak Girişimci Kadınlar ve İstihdam Derneği (AKİD) Başkanı Birsen Günay, kadınlara yardımcı olarak, onları girişimci yaptıklarını söyledi.

AKİD Başkanı Günay:
Bu içerik 288 kez okundu.

Günay, yaptığı açıklamada, dernek olarak birkaç proje yürüttüklerini bildirdi.

Girişimcilik ve İngilizce eğitiminin ardından çalışmaların devam ettiğini aktaran Günay, "Daha sonra ortak çalıştığımız Avrupa Birliği projesidir. Artı Çalışma ve Sosyal Bakanlığı, İşkur ile ortak olduğumuz proje vardı. Aynı zamanda belediye ile yapmış olduğumuz projeler vardı ve bir çok kamu kuruluşu, Adıyaman Üniversitesi ile de projelerimiz var. En son İpek Yolu Kalkınma Ajansının  ve Avrupa Birliğinin yapmış olduğu girişimcilere yönelik projemiz oldu. Girişimcilik devam ediyor. En son şuan girişimcilikte kadınlarımız olmaktadır. Devletimizde Adıyaman’daki, Türkiye genelindeki proje kapsamında olacak bir proje, 10 bin kadına girişimcilik sağlayacak ve 10 bin kadın girişimciye istihdamda bunun içine girecek."dedi.

- KADINLARIMIZ EV EKSENLİ ÇALIŞIYOR

Kadınları ev eksenli projelerde değerlendirdiklerini vurgulayan Günay, şöyle devam etti:

"Girişimcilikte ev eksenli kadınlarımız çalışmalarını yapmaktalar. Bu ev eksenli kadınlarımız sosyal medya üzerinde bizlerle iletişime geçerek, bu insanların pazarında satışa sunuyoruz. Girişimcilikte KOSGEB destekli olarak çalışıyoruz. Daha sonra kadınlarla ilgili girişimciyi yönlendirip KOSGEB’te eğitim aldıktan sonra bunları biz KOSGEB’ten 50 bin hibe ile iş yeri açmalarına yönlendiriyoruz. Onlara kendi desteğimiz ile yardımcı oluyoruz. Girişimcilik devam etmektedir. Adıyamanlı kadınlarımız lütfen girişimcilik ruhunu alın, girişimci olmak istediğinizde bizlerle KOSGEB’ten destek alabilirsiniz. Bu konuda mutlaka girişimci olarak KOSGEB'e başvurup, 4 günlük eğitim aldıktan sonra kendi becerinizdeki ve kendi yaptığınız işlerle ilgili kendi iş yerinizi kurabilirsiniz. Kadın ve erkek girişimciler KOSGEB’in vermiş olduğu girişimcilik kurslarından yararlanmaktadır. Tabi bunlar kurumlarla ortak yapıldı. Sertifikaları verildi ama 50’ye yakın kadın ve erkek bu KOSGEB’ten 50 bin yararlanarak hibeden işyerlerini açtılar. KOSGEB kursları devam etmektedir. Bu kursları ile bizde onlara yardımcı olarak bu insanlara destek sağlamaya çalışıyoruz. Devletimiz kadınlara her konu da destek çıkıyor. Tarım’da olsun, KOSGEB olarak olsun, kadınlarımızın bir çoğuna girişimcilik desteği veriliyor. Kendi iş yerlerini kurabilirler"

- ÖZGÜVEN ÖNEMLİ

Kadınlarda özgüvenin önemli olduğuna işaret eden Günay, "Geçenlerde İpek yolu Kalkınma Ajansının Samsat’taki kadınlarımızın bakırcılıkla ilgili su kabağı üzerine aynı zamanda halıcılık olsun, bir çok el sanatları var. Panelde konuşmalarımda buna değindim. Kadınların öz güvenleri önemli. Kadınlarımız öz güvenlerini kaybetmesinler, girişimcilik ruhunu hiçbir zaman kendilerinde eksik görmesinler. Bu konu da biz onlara eğitim vererek, destek vererek, öz güvenlerini daha çok artırıyoruz"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş