SGK Müdürü Tekin: "Sigortalılıkta Geriye Dönüş Sözkonusu Değil" - Videolu Haber

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Fuat Tekin, sigortalılıkta geriye dönüşün sözkonusu olmadığını söyledi.

SGK Müdürü Tekin:

Tekin, yaptığı açıklamada, Sosyal güvenlik bilincinin gençlerle insanlara anlatarak sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak adına 2009 birinci ayda, sosyal güvenlik kurulu başkanıyla, milli eğitim bakanlığı protokol gereğince çizgi film ve çocuklar için hazırlanmış olan sosyal güvenliği anlatan, hikayeleştiren dergiler ile çalışmalarının olduğunu anımsattı.

Daha önceki yıllarda Adıyaman ili kapsamında binlerce öğrenciye ulaşacak şekilde özellikle ilköğretim ortaokul düzeyindeki öğrencilere seminerler düzenlendiklerini anlatan Tekin, "Çizgi filimler seyrettirildi. Bu basılmış olan dergiler çocuklara dağıtılmış oldu. Sosyal güvenlik bilincinin yerleştirilmesi noktasında bir hikaye yarışması düzenlendi. İlimiz içerisinde bu hikaye yarışmasında birinci olanlara, ilk 3’e girenlere başkanlığımız ve kurumumuz tarafından ödüller kendilerine takdim edildi. Sosyal güvenlik bilinci yerleşmesi noktasında hazırlanmış olan dergilerden eğitim serisi tekrar hazırlandı. Başbakanlığımız tarafından bunu da bugün yarın milli eğitim müdürü ile görüşerek belirlenecek okullara mümkün mertebe geniş kitlelere ulaşacak şekilde bir çalışmamız olacak. Bu çalışma neticesinde ilkokul, ortaokul öğrencilerimiz sosyal güvenlik kavramı ve bu seferki sosyal güvenlik bilincinden öte kayıt dışı çalışmama, sahte sigortalılık noktasında bilgilendirmek amacıyla çizgi filimler ve eğitim broşürleri dağıtacağız"dedi.

- FARKINDALIK OLUŞTU

Çalışmalarda farkındalığın oluştuğunu vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:

"Normalde bu eğitimleri verirken dahi yeni yetişen kuşak gerçekten kamu hizmetleri noktasında hiç beklenilmeyen bir şekilde farkındalıkları söz konusu. Biz kendimize ait olan hizmet ayaklarını anlatırken, birçok kişinin belki adını koymamak ile birlikte ve aslında verilen hizmetin ne anlama geldiğini kavrayabilecek nitelikte ve bilgide donanımda çocuklar. Bunun üzerine bizlerinde bunları pratikte uygulama örnekleri ile birlikte kendilerini anlattığımız zaman müthiş derecede bir kabulleniş olduğunu gördük. Bunlara sosyal güvenlik ile ilgili sorular sorduğumuz da da güzel cevaplar alınca aslında bu tür eğitimlerin bilgilendirmeleri net olarak yerine ulaştığını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz"

- GERİYE DÖNÜŞ YOK

Sigortalılık konusunda geriye dönüşün olmadığına dikkat çeken Tekin, "Adıyaman’da sigortalılık hem iş yeri bazında hem de sigortalılık bazında geriye dönüş söz konusu değil. Doğal olarak açılan, kapanan iş yerleri söz konusu olmak ile birlikte genel olarak sigortalılıkta bir artış var. Özellikle 2017 yılı içinde çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, kurumunda özellikle 2017 yılı içinde teşviklerden istifade ettirilmesi noktasında 2017 yılı içinde işe girenlerin 2017 yılı sonuna kadar tüm prim ve vergilerini devlet tarafından karşılanması nedeniyle sigortalılık sayımızda müthiş bir artış oldu. Bizim normalde bu kapsamda  bakanlığımıza olan taahhütümüz 3 bin sigortalı artışı olmak ile birlikte en son ay itibariyle yaklaşık 4 binler civarında bir sigortalı artışı söz konusudur"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi