Eğitimci Bakır: "YGS-LYS'de Bu Yılki Öğrenciler Etkilenmemeliydi" - Videolu Haber

Eğitimci Bülent Bakır, ÖSYM tarafından kaldırılan YGS ve LYS sınavını değerlendirdi.

Eğitimci Bakır:

Simya Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Bülent Bakır, yaptığı açıklamada, sınavlarla ilgili belirsizliklerin devam ettiğini ifade etti.

Henüz netleşen bir şeyin olmadığını bildiren Bakır, "Hatta geçen başbakan açıklama yaptı. Her sınıfa bir yazılı sınav gelecek diye, tabi bunu bekliyoruz. Henüz bakanlar kurulundan geçmedi. Onu konuşurken biz eğitimciler şimdi acaba YGS ne olacak diye düşünüyoruz"dedi.

- DEVAM EDEN SÜREÇTE SİSTEM DEĞİŞİKİKLİĞİNE KARŞIYIZ

Devam eden eğitim sürecinde sistem değişiklliğine karşı olduklarını vurgulayan Bakır, şunları kaydetti:

"Biz öncelikle eğitimciler olarak devam eden süreç içinde sistem değişmesine karşıyız. Bu çocuklar sınava hazırlananların hepsi buna göre hazırlanıyorlar. Ancak bu YGS- LYS’de bütün öğrenciler kendilerini buna hazırlamışken, ellerinde kitaplar çalışırken şuan açıklanmayan bir belirsizlik var. Aslında burada düzeltilmesi gereken en önemli şey bu yılın öğrencilerini etkilememeliydi. Çünkü artık bu çocuklar bu yarışa bu şekilde hazırlanmışlar, bu  yılın sonunda böyle bir sınava girmeye hazırlanıyorlar. Ama devam ederken, yarış şuan bir belirsizlikle devam ediyor. Sayısalcı düşünüyor, acaba ben coğrafya çözecek miyim? Tarih çözecek miyim? Bunlar belirsizlik, bunlar biran önce hangi sistem olacak ise de bir an önce bunun bütün öğrencilere, bütün Milli Eğitim camiasına duyurulması gerekiyor. Çünkü yoksa burada bu çocuklar çocukların mağduriyetini giderelim derken tam tersine onları mağduriyet yumağı haline getireceğiz"

- SİSTEM BİRAN ÖNCE BELİRLENMELİ

Sistemin biran önce belirlenmesi gerektiğini anlatan Bakır, "Bu sistem biran önce belirlenmeli. Madem bu yıl ki öğrencileri etkileyecek, bu yıl ki öğrencileri etkilememesin taraftarıyız.  Hani çocuklar seneye hazırlanırlar o sistemi görürler. Ama bu yıl ki sınava gireceklerin hiçbir günahı yok. 5-6 ay sonra sınava girdiklerinde tamamen karşılarında ne tip sorular çıkacak, hangi konular olacak bilinmiyor. Konularınıza çalışın, devam edin diye açıklama yapıldı ama şimdi bir çok belirsiz şey var. Eğitim kurumları da bu belirsizliğin içinde doğal olarak çocuklarda etkileniyor. Kurumlar da etkileniyor. Bunun biran önce çözülmesi gerekiyor.  Velilerde bizim gibi ama bir yerlere sesimizi duyursak da bu belirsizlik kalksın derdindeler. Herkes bekliyor. Herkes sabırsızlıkla yeni çıkacak sistemi bekliyor. Velilerde çok daha şaşkın, çocukların evdeki durumunu görüyorlar, çocuklarına onlarda bir şey diyemiyor. Bekleyecekler, görecekler. Bu yanlış tekrar söylüyoruz. Özellikle bu yıldaki öğrenciler en azından etkilenmemelidir"ifadelerini kullandı.

- MEB MÜFREDATI DIŞINDA SORU ÇIKMAMASI GEREKİR

MEB müfredatatının dışında soru çıkmaması gerektiğini bildiren Bakır, "Şimdi özellikle açıklamaları yapılıyor. M.E.B kitaplarındaki konuların  dışında çıkmayacak diye. Bizim en büyük temennimiz bu, onun dışında soruların çıkmaması gerekiyor. Geçen sene sınavdan sonra bir kargaşa yaşanmıştı. Bu yıl tabi biz istiyoruz, bunlar hiçbir şekilde yaşanmasın. Çocuklar ama çıkacakları yarışında zorluklarını bilsinler. Sonuçta bir yarışa girecek bu çocuklar"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Acar, Uyum Eğitimi Alan Öğrencileri Ziyaret Etti
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü
Korucu, Kaçırmak İstediği Genç Kızın Ağabeyleri Tarafından Dövüldü