Çocukların Beslenme Çantasına Yöresel Ürünler Konmalı - Videolu Haber

Adıyaman Şireciler Pazar Başkanı Ali Rıza Özçakmak, çocukların beslenme çantalarına ailelerin Adıyaman'ın yöresel ürünlerini koymaları gerektiğini söyledi.

Çocukların Beslenme Çantasına Yöresel Ürünler Konmalı - Videolu Haber

Özçakmak, yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın yazları sıcak geçtiğini, kışları ise soğuk ve sert geçtiğini ifade etti.

Adıyaman yöresinde yetişen pestil, kesme, üzüm, tut pekmezi, bal gibi ürünleri salgın hastalığı için, insan vücudu için daha iyi olduğunu vurgulayan Özçakmak, "İnsanlarımızın bunları yemelerini tavsiye ederiz. Eskiden ihtiyarlarımız devamlı kuru üzüm, pestil, sucuk  türü şeyleri üzerlerinde taşırdı. Onlar bizden kat kat sağlam insanlardı. Sağlam oldukları için uzun ömürlü yaşıyorlarmış. Organik eşya yemelerini tavsiye ederiz"dedi.

- ÇİKOLATA DEMEK, GLİKOZ DEMEK

Çocukların çikolata yerine bu ürünleri yemeleri gerektiğinin altını çizen Özçakmak, şunları söyledi:

"Çikolata demek glikoz demektir. Glikoz insan vücuduna zararlı bir etken olduğunu doktorlarımız zaten söylüyorlar. Pestil, kesme, üzüm türü şireler köylü vatandaş kendi elleriyle yapıyor ve doğaldır. Doğal olan ürünlerin hiç birinde insan sağlığına zarar yoktur. Öğrenciler okula giderken çikolata yerine kuru üzüm verin, daha iyidir. Bir parça kesme üzüm verseler daha iyi olur. Hem akşama kadar sıcak tutar hem de vücutlarına daha iyi gelir. Şimdi marketlerde değil el araba üstünde eşya satıyorlar, marketlerde eşya satıyorlar. Şire pazarı denildiği zaman köylü vatandaşın eşyalarını getirip sattıkları yerdir. Köylü vatandaş markete gidip eşyasını satmaz. İnsanlarımızdan marketler yerine gelip şireyi yerinde yani şire pazarında alsınlar"  

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi