Adıyaman’da Bakırcılık Son Dönemlerini Yaşıyor

İlerleyen teknoloji nedeniyle bakıra rağbetin düştüğü Adıyaman’da, Bakırcılar Çarşısı’nda ustalar çırak ve kalfa bulamadığından dolayı bakırcılık son dönemlerini yaşıyor.

Adıyaman’da Bakırcılık Son Dönemlerini Yaşıyor
Bu içerik 302 kez okundu.

Geçmişi asırlar öncesine dayanan bakırcılık, ilerleyen teknoloji ile üretilen fabrikasyon malzemeler nedeniyle son dönemlerini yaşıyor.

Adıyaman’da çarşı merkezinde yaklaşık olarak 90 yıl önce kurulan Adıyaman Bakırcılar Çarşısı kurulduğu dönmede onlarca dükkan bulunurken, şimdilerde ise sadece bir tezgah bulunmakta. Konu ile ilgili Bakırcılar Çarşısı’nın tek ustası olan Abdülkadir Toprak, açıklamalarda bulundu.

- BAKIRCILIK TARİHE KARIŞACAK
“Adıyaman’da bir dönemlerin en güzide mesleklerinden biri olan bakırcılık artık son demlerini yaşıyor” ifadelerini kullanan bakırcı ustası Toprak, “Yaklaşık olarak 63 yıldır çıraklığımdan bu yana bakırcılıkla uğraşıyorum. Bu mesleğe başladığımda 30’un üzerinde burada bakırcı tezgâhı vardı. Bütün tezgâhların toplamında yüzün üzerinde usta ve kalfa vardı. Ama bugün kalfa ve çırak bulamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Bu işi yapan, maliye kaydı olan sadece ben varım. Benden sonra Adıyaman’da bu meslek tarihe karışacak”dedi.

- 70’Lİ YILLARIN EN GÜZİDE MESLEĞİ BAKIRCILIKTI
“Adıyaman’da 70’li yılların en güzide mesleklerinden biri bakırcılıktı” diyen Toprak, şöyle devam etti:

“O dönemler bu mesleğe büyük rağbet vardı. Herkesin evinde tabağı tenceresi kaşığı bile bakırdandı. Bakır tabaklarda yemek daha lezzetli ve sağlıklı olur. O dönemler kansere yakalanan insan sayısı günümüze göre çok azdı. Alüminyum ve teflonların çıkmasının ardından bakıra olan rağbet azaldı. Bugün insanlar bakırın ne olduğunu bilmiyor. Bakırın faydasını bilseler bakırcılık bu durumda olmazdı” 

- SAĞLIĞIMIZ İÇİN BAKIR TABAKLAR KULLANMALIYIZ
Bakırcı ustası Toprak, “Adıyaman’da çiğ köfteden dolayı bakır leğenler, fırın tavası, ayran tasları ve kahve fincanları satıyoruz. Bakırın fiyatı yüksek olduğu için insanlar o yüzden almakta zorlanıyor. İnsanlar gerçekten sağlığını düşünüyorsa bakırdan vazgeçmemelidir.” diye konuştu.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş