Adıyamanlı Semer Ustası Ulucan: "Mesleğimiz Tarihe Karışacak"

Adıyaman’da binek ve yük hayvanlarının taşımacılıktaki yerini motorlu araçlar alınca, semercilik de unutulmaya yüz tuttu.

Adıyamanlı Semer Ustası Ulucan:
Bu içerik 250 kez okundu.

Semerci ustalardan Mehmet Ulucan, “Benimle birlikte Adıyaman’da bu işi yapan üç kişi var. Bizden sonra bu meslek bitecek” ifadelerini kullandı.
70’li yıllarda onlarca kişi tarafından eyer ve saraçlık mesleği icra edilirken, özellikle son yıllarda makineleşmenin yayılması ile birlikte semercilik mesleğine olan ilgi azaldı. Gelişen teknoloji ile birlikte yük hayvanlarının azalmasıyla semercilik mesleği neredeyse bitme noktasına geldi.

- TEKNOLOJİNİN İLERLEMESİ SEMERCİLİĞİ ETKİLEDİ

Teknolojik gelişmelerden dolayı bitme noktasına gelen semercilik mesleğinin Adıyaman’daki son ustalarından Mehmet Ulucan, “Yaklaşık olarak 40 yıldır semercilik yapıyorum. Babam da semercilik yapıyordu. 40 yıl önce babamın yanında bu işe başladığımda sanayi ilerlemediği ve makina az olduğu için o dönemlerin en güzide mesleklerinden biriydi semercilik. Bu işe ilk başladığım dönemlerde bu sokağın tamamında bu işi yapan onlarca dükkan vardı. Ama bu gün ben ve iki arkadaş sadece bu işi yapıyoruz” dedi.

- SEMERCİLİK BİZDEN SONRA TARİHE KARIŞACAK

İşlerin eskiye oranla oldukça düşük olduğunu ve semerciliğin bitme noktasına geldiğini ifade eden Ulucan, “Eskiden traktör taksi az olduğu için insanlar bütün işlerini hayvanlarla yaparlardı. Böyle olunca özelikle köylüler başta olmak üzere insanlar bize geliyordu. O dönemlerde semer yetiştiremiyorduk. Şimdiki dönemde çok az sayıda semer satıyoruz. Onu da dağlık bölgelerde yaşayan köylüler alıyor. Ama teknoloji geliştikçe ve sanayi ilerledikçe bu iş de geride kaldı. İnsanların mesleğe olan ilgisi de azaldı. Bu işte yeni yetişen çırak ve ustalar olmadığı için semercilik bizden sonra tarihe karışacak” diye ifade etti.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Besni’de Tek Yumurta Üçüzlerinin Okul Heyecanı
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş
Oğlunu Uyurken, Eşini Yemek Yaparken Öldürmüş