“Sigarayı Bırakma Polikliniği” Açıldı

Gölbaşı Devlet Hastanesi "Sigara Bırakma Polikliniği" ile sigara bağımlılarına hizmet vermeye başladı.

“Sigarayı Bırakma Polikliniği” Açıldı

Gölbaşı Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülabi Meşe öncülüğünde açılan poliklinikte sigara bağımlılarına haftanın her günü hizmet verilecek.

Günlük hizmet verecek olan poliklinikte, gerekli tahlillerin tamamlanmasıyla hastaya uygun ilaç verilerek bağımlılığın azaltılarak yok edilmesi planlanıyor.
Bölgede sigarayı bırakmak isteyen bağımlılara hizmet vereceklerini ifade eden Gölbaşı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr Selim Kuşağlı, " Bölgemiz itibariyle sigara kullanma alışkanlığının maalesef çok fazla olduğunu biliyoruz. Büyük eksikliğini hissettiğimiz Sigara Bırakma Polikliniği hizmeti vermek için bir süredir çalışmalar yapmaktaydık. Yaklaşık bir aydır bir Dahiliye Uzman hekimimizin yönetiminde polikliniğimizi açmış durumdayız. Sigaranın insan vücuduna zararlarıyla ilgili artık tüm dünyanın mutabık olduğu, vücudun sadece akciğer sistemine değil, tüm sistemleriyle ilgili çok ciddi bir etken olduğu bilinmektedir" dedi.
Sigarayı bırakmak için verilen ilaçların pahalı oluğunu söyleyen İç  Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülabi Meşe ise Sağlık Bakanlığı tarafından bağımlılara ilaçların ücretsiz verilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti.

Sigara bağımlılarına ücretsiz ilaç teminiyle daha etkin bir şekilde hizmet vereceklerini ifade eden Dr. Meşe, şunları kaydetti:

"Sigara Bırakma Polikliniği hizmetimize başladık. Hastalarımıza sigarayı bırakma önerilerinde bulunuyoruz. Bırakma noktasında yaşanabilecek sıkıntılarda da yardımcı oluyoruz. Sigaranın zararlarından bahsederek bir farkındalık oluşturuyoruz. Bırakmaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Burada nikotin bağımlılıklarının derecelerini değerlendiriyoruz. Hastalara eğitim konusunda broşürler ve bırakmaya destek olmak için de ilgili ilaçları vermek istiyoruz. Bunlarla ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz başladı. Hastalara ilaçları ücretsiz temin etmek istiyoruz. Bu konuda pahalı ilaçlar için Sağlık Bakanlığından destek almak üzereyiz. Buna başladığımızda sigara bırakma polikliniğimiz daha etkin bir şekilde hizmet verecektir"

Kent genelinde başvuruların yoğun olduğunu dile getiren Meşe, ""Henüz hastalarımız açılan yeni polikliniğimizi bilmiyor. Ancak bilenler gelip başvuruda bulunuyor. İlk başlamamıza rağmen başvurularımız yoğun. Hastalarımız 'ben bırakamam' demeden, kendileriyle ilgili önyargıları olmadan bize uğrasınlar. Yapılan çalışmalarda gösteriyor ki sigara bağımlılarının yüzde 50'si sigarayı bırakmak istiyor, ama bırakamayacaklarını düşünüyorlar. Bağımlılar gelirse bizler de onlara yardımcı olabiliriz."şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üst Geçitler Temizlendi
Üst Geçitler Temizlendi
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı
Gürlevik Ana İsale Hattında Yenileme Çalışması Yapıldı