Advert

Cemevinde Aşure Etkinliği - Videolu Haber

Adıyaman'da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Kerbela Şehitlerini anma ve aşure paylaşım etkinliği düzenlendi.

Cemevinde Aşure Etkinliği  - Videolu Haber

Yunus Emre Mahallesindeki Cem evinde düzenlenen aşure etkinliğinde Kerbela Şehitleri anıldı. 

Düzenlenen etkinliğe ilişkin açıklama yapan Dede Kemal Güzel, "Anadolu kültür vakfı bünyesinde 11 yıldan buyana çalışıyorum. Kendimi topluma insanlarıma hizmet yapmak üzere hizmetimin hiç bir zaman ekonomik bir rant elde etmek değil kendi toplumda ki insana inanmış onu doğru olarak inanmış insana hizmet etmek. Onun için ibadet boyutumuzun içerisinde nitekim insanlar bir birilerinden  razı olur üzerinde kul hakkı olmaz. insana yakışanı yaptığınız da Allah ta bunu Kur-anı Kerim de çok güzel ifade ediyor. Bir ibadet var ki o ibadetin gerçek anlamını manasını sır hikmetini çözmek için o zaman tüm yaratılmış olan varlıklara yaratılmıştan dolayı sevmek durumundayız." dedi.

Aşure etkinliği amacından bahseden Güzel, şöyle konuştu:

"Bugün bir aşure programı burada düzenledik. Aşure programının düzenlenmesi 12 gün boyunca oruç tutulmasının asıl meselenin mahiyetinde yatan temel kavram şudur. Doğruya dürüstlüğe evet diyen her insan ehlibeytin doğru yaptığına inanan her insan bugünlerde hem orucunu tutmalı hem aşure programını hem de kurbanını kesmek durumundadır. Bizden sonra gelecek kuşaklar bunu unutmasın. Biz burada ehli beyti anıyoruz. Biz o güzellikleri o marifeti o hak ve hakki katı tekrar o hafızalarda canlı tutmak için özellikle özel günlerde kendi üzerimizde yapabildiğimiz kadarını yapmaya çalışıyoruz."

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gümüşdere Islah Projesi Çalışmaları Devam Ediyor
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”
Gazi Akbudak: “Biz Değil, O Şerefsizler Korksun”