Advert Advert

Karbonmonoksit Dedektörü Dağıtıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü soba zehirlenmelerine karşı bilgilendirme çalışmaları başladı. Büyükşehir tarafından eğitimlere katılan ev kadınlarına, karbonmonoksit detektörü dağıtıldı.

Karbonmonoksit Dedektörü Dağıtıldı

Kış aylarında sıkça rastlanan soba zehirlenmelerine karşı mücadele veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarını Şehitkamil ilçesi MünifPaşa Mahallesi’nden başlattı. Eğitimde, doğru soba kurma, doğru soba yakma ve doğru yakıt kullanma konuları ele alındı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, eğitimi unutulan bayram namazına benzeterek, “Halk olarak eğitimi çoğu zaman unutuyoruz bazen insanlara hatırlatmak gerekiyor. Soba yakmak kadınların bildiği bir iş, ancak uzmanlarca soba zehirlenmeleriyle ilgili bilgi verilmesinde fayda var. Önemli olan sobayı doğru kurmak, doğru yakmak ve doğru yakıt kullanmaktır. Şehitkamil ilçesi Münif PaşaMahallamizde başlattığımız eğitimler, diğer tüm ilçelerde devam edeceğiz. Eğitimler sonunda karbonmonoksit detektörü hediye edeceğiz. Bu cihaz, Allah korusun gece yarısı rüzgar ters esti duman bir şekilde içeri girince zehirlenmeyi engellemek adına bir ikaz verecek, hayatımızı kurtaracak. Zaruret karşısında soba yakıyorsak, hayatımızı korumak zorundayız. Belki soba yakmayı annemizden babamızdan yanlış öğrenmişiz, yanlış görmüşüzdür doğru bilgi olmazsa bu yanlış devam eder. Yanlışı ortadan kaldırırsak hem kendimizin hem de aile fertlerinin hayatını korumuş oluruz. İnşallah kazasız ve belasız bir kış geçiririz” dedi. 
Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ise kış aylarında sıkça karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin yaşandığını belirterek, bu durumun önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınması amacıyla bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. 
Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı uzmanlarınca, soba zehirlenmelerine karşı ev kadınları bilgilendirildi, eğitim sonunda katılımcılara karbon monoksit detektörü dağıtıldı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bilgilendirme çalışmalarına tüm ilçelerde devam edecek.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret