Suriyeli Mülteciler Sempozyumu Yapıldı

Adıyaman Üniversitesi ile Yenilik Eğitim Kültür Derneği’nin birlikte tertip ettiği üç gün süren II. Uluslararası Gerçek ve Umut Arasında Suriyeli Mülteciler Sempozyumu yapıldı.

Suriyeli Mülteciler Sempozyumu Yapıldı

Üniversite Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış törenine Vali Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkan Vekili M. Said Kutlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Aydın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Nuruan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanı Yalçın Köksal Demir, Üniversite Fakülte Dekanları, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri, İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Musa Şimşek, Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı Amir Alnmar, Süryani Kadim Cemaati Metropoliti Melki Ürek, çeşitli İslam ülkelerinden gelen misafirler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Üniversite akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Sempozyum açılış programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Suriyeli yetim mülteci çocukların tiyatro gösterisi ve müzik korosu tarafından söylenen Arapça ve Türkçe şarkılarla başladı.

Sempozyum açılış programında konuşan Vali Nurullah Naci Kalkancı, İslam ülkelerinin makus talihinin 1683 yılında başladığını belirterek, "Emeviler, Abbasiler ardından da Selçukluların çıktığı tarih sahnesinde ne yazık ki İslam ülkeleri 1683 tarihinden bu yana tarihte gerilemeye yüz tuttular. İslam coğrafyası o tarihten bu yana rahat edemedi. 1. Dünya Savaşında milyonlar yurtlarından, vatanlarından oldu. Hep bize geldiler, şimdi de bize geliyorlar. İyi ki varız. Allah Türklere zeval vermesin, yâr olsun. Ajanlarla, sömürgeyle, emperyalizmle ne yazık ki İslam ülkeleri sömürü altına alınmaya çalışılmıştır. Elliden fazla İslam ülkesi varken bugün bu haksızlık karşısında en çok sesi çıkan ülke Türkiye’dir. Arap baharı dediler. Ortada Libya diye bir ülke kalmadı. En son Suriye’ye geldiler. Olan yine Müslüman’a oldu. Biz kılıçlı bir Peygamberin ümmetiyiz. Korkaklık bize yakışmaz. Tabi ki dua edeceğiz ancak her şey dua ile olmaz. Müslüman kendini ezdirmez. Zillet içerisinde olmaz. Bence oturun ve Türkiye’ye dua edin. Kendinizi ezdirmeyin. Ben bu sempozyumda tebliğ ve makale sunacak hocalarımın bu konunun üzerinde durmasını bekliyorum." dedi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü de sempozyum açılış programında mülteci sorununun bu güne kadar devam etmesinin insanların acziyetinden kaynaklandığını belirterek, "Biz bu sempozyumun ilkini geçen sene yapmıştık. Sempozyumun ardından sonuç bildirisi yayınlamıştık. İnşallah bu sene de sonuç bildirisini yayımlayacağız. Şunu belirtmek isterim ki mülteci sorununun buraya kadar gelmesi insanların acizliğindendir. Keşke bu güne kadar ülkelerimizde yurttaşlık derslerinde bizlere sömürgecileri, davranışlarını, emellerini, bir sömürü hazırlığı ve girişimi durumunda ne yapılması gerektiğini, İslam Ülkelerinin yan yana nasıl durmamız gerektiğini ve ne yapılması gerektiğini öğretselerdi. Bilmek de öğrenmek de yetmez. Müslüman topluluklar her zaman güçlü olmalı. Güçlü olmak için de çalışmak gerekiyor. Görüldüğü gibi İslam ülkeleri emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş durumda. Birlik olup bir güç olmak zorundayız. İnşallah bundan sonra bunu başarırız. Bunları akademisyenlerin kendi ülkelerinde dillendirmesi gerekir." dedi.

Belediye Başkan Vekili M. Said Kutlu, açılışta yetim öğrenciler tarafından sahnelenen tiyatro gösterisinden herkesin bir ders çıkarması gerektiğini belirterek, "Onlar bizler ne yapmamız gerektiği konusunda fikir verdiler. Daha fazla yetim daha fazla öksüz çocuk görmemek için el ele verip harekete geçmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Nuruan, mülteci engelli, yaşlı, çocuk ve kadınlar için Bakanlık olarak tüm detayları düşündüklerini belirterek, "Geçici barınma konutları, huzur evi, yaşlı bakım alanları, çocuk dostu kreşler, kadın konuk evi, şiddet izleme alanları ve maddi yardımlarımız mevcuttur." dedi.

Sempozyumun açılış programında söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanı Yalçın Köksal Demir ise şunları kaydetti:

"Suriyeli mülteci kardeşlerimizin Allah’ın izniyle kötü günleri geride bırakacağına inanıyorum. Biz Bakanlık olarak özellikle Fırat Kalkanı bölgesinde 6 yüz öğretmen ve 200 bin öğrenci yetiştirdik. Özel okullar açtık. Türk okullarına mülteci çocuklarımızı yerleştirdik.  Şu an İdlib’de 1 milyon öğrenci mevcut. Bunlar için de çalışmalarımız devam etmekte. İnşallah eğitim anlamında eksiksiz çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz." 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı Amir Alnmar, bölgenin en önemli sorunlarından birinin mülteci sorunu olduğunu belirterek, "Maalesef emperyalist ülkeler milyonlarca insanımızı zorla yurdundan etmiştir. Ayrıca da çok sayıda insanımız katledilmiştir. Kardeş ülkemiz Türkiye bizlere sahip çıkarak Müslümanlığın gereğini en iyi şekilde ve en iyi örneklikle yapmıştır." dedi.

Sempozyumun açılış programı Rektörlük Fuaye alanında misafirler için tertip edilen ikram ile son buldu.

Ardından sempozyumun bildiri sunumlarına geçilerek bildiri sunumlarına 2. ve 3. gün de devam edildi.

3 farklı salonda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen sempozyum bildiri sunumlarında onlarca farklı ülkeden katılan toplam 120 civarı yabancı bilim insanları varlığında 200 civarı misafir akademisyenler tarafından olmak üzere toplamda 300 civarı bildiri  dokuz farklı başlık altında sunularak değerlendirildi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman