Ağrıları Geçmeyen Hastaya Uzaktan Kontrollü Pil Takıldı - Videolu Haber

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bel ağrısı olan bir hastaya Güneydoğu’da bir ilk olan tedavi uygulandı.

Ağrıları Geçmeyen Hastaya Uzaktan Kontrollü Pil Takıldı - Videolu Haber

Bel ağrısı olan 45 yaşındaki Rabia Türkan 7 kez ağrıları nedeniyle ameliyat oldu. Ağrılarının geçmemesi üzerine Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yardımcı Doç. Dr. Cem Yücetaş, hastaya 1 yıl fizik tedavi uygulandı. Tedavinin ardından Türkan, tekrar ameliyat masasına yatırılarak beline emar uyumlu pil takıldı.

Uzaktan kontrol edile bilen pil ile Türkan’ın ağrılarının geçmesi hedefleniyor. 10 gün geçici olarak takılan pilin uyum sağlaması ile kalıcı bir pilin takılması hedefleniyor.

Nöroloji, Fizik, Anestesi, Beyin Cerrahı’ndan oluşan ekip Mustafa Kemal Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. Atilla Yılmaz’ın da ameliyata katılımıyla hastaya pili taktı.

Takılan pil sayesinde 7 yıldır geçmeyen ağrılarının kalmadığını ifade eden Rabia Türkan, doktorlara ameliyat için teşekkür etti.

Ameliyat hakkında bilgi veren Adıyaman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Y.r.d Doç. Dr. Cem Yücetaş, “7 kez bel fıtığı nedeniyle ameliyat olan hastamız ağrılarının geçmediğini ve sağ kalça da ağrısı geçmediği için hastamıza fizik tedavi uygulamasından sonra operasyon yaptık. En son lokal anestesi altında torakal 8,9, 10 birleştirilip operasyon gerçekleştirdik. Şuan hastamız ağrılarının yüzde 90 geçtiğini söylemektedir. Eğer bu başarılı olursa 10 gün sonra kalıcı pilini takacağız.” dedi. 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi