Çiftçiler Eğitiliyor, Tarımda Kalite Yükseliyor - Videolu Haber

Kahta ilçesinde Ziraat Odası tarafından yeni dönem için çiftçilere eğitim verilmeye başlanıldı.

Çiftçiler Eğitiliyor, Tarımda Kalite Yükseliyor - Videolu Haber

Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Turanlı, çiftçileri bilinçli tarıma yöneltmek için eğitim kampanyası başlattı.

Bu kapsamda kampanyanın ilk ayağında Gaziantep GAP Koordinatörü Ziraat Mühendisi Ali Topal, ilçeye davet edilerek, başlayan hububat ekimi konusunda çiftçilere önemli bilgiler verdi.

Topal, çiftçilere özellikle topraktaki azot miktarının öneminin üzerinde durdu.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Turanlı, yaptığı açıklamada, hububat ekiminin başladığını, Adıyaman ve ilçelerinde kendilerinin bununla ilgili çiftçileri daha iyi bilinçlendirmek için bir toplantı yaptıklarını ifade etti.

Gap’tan yardım istediklerini bildiren Turanlı, "Adıyaman Koordinatörü Faruk Alan ile birlikte bu iş üzerine uzman arkadaşlarımızı davet edip, çiftçilerimizi davet ederek onları bilinçlendirmeye çalıştık. Hububat ekiminde hastalıkları ve biçimine kadar olan bütün sorunlarımızı dile getirip, teknik elemanlardan bilgi alarak çiftçilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Çiftçilerimizi ayda bir, iki, ayda dört toplantı yaparak çiftçilerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra hububat ile ilgili daha sonra bahçe ile ilgili toplantılarımız olacaktır. 24 saat Ziraat Odamızın teknik elemanları ile çiftçilerimizin emrindeyiz"dedi.

- YENİ TEKNİKLERLE TARIMA KALİTE YÜKSELİYOR

Yeni teknoloji ile tarımda kalitenin yükseldiğini vurgulayan Turanlı, şunları kaydetti:

"Bu toplantılarımız devam edecektir. Çiftçilerimiz babadan, dededen görme usulle ekim yapıyordu. Şimdi bu yeni teknikleri öğrenerek, ekimi daha güzel yapıyor. Bu toplantılar ile çiftçilerimiz daha iyi ekim yapacak ve verim alacağına inanıyorum. Çiftçilerimiz özellikle toprak tahlili yapması gerekiyor. Bu tahlilde hangi gübre kullanılması gerekiyorsa, onu kullanmamız gerekiyor. Şimdi bilinçsiz bir şekilde tarlaya azot verince tarla kireçlendi. Bu kireçlenme çözümlenmesi için çiftçilerimiz tahlil yaptırıp, bu tahlillere göre gübre atmasını istiyoruz. Buna göre toprak verimleri artacaktır"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman