Advert Advert

Antalya'da Adıyaman Bademi Konuşuldu

EMO Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 9.Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi (YEKSEM), 3-5 Kasım tarihleri arasında Rixos Downtown Antalya Oteli`nde gerçekleştirildi.

Antalya'da Adıyaman Bademi Konuşuldu

Yenilenebilir enerji kaynaklarının; teknolojik gelişmeler, ekonomik, toplumsal ve çevresel etkileri dahil olmak üzere çok boyutlu olarak ele alındığı sempozyumda akademisyenler, mühendisler, sanayiciler, kamu yetkilileri bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Sempozyumun ilk gün oturumları iki ayrı salonda eş zamanlı olarak yapıldı.

Üç gün süren ve yoğun katılımın olduğu sempozyum kapsamında 9 oturumda 41 bildiri sunumu yapılırken, Kâhta OSB’de görevli Yüksek Elektrik Mühendisi Ömer Çelebi de ‘Kâhta OSB’de yenilenebilir enerji kaynaklı ilk badem işleme tesisi uygulaması’ konulu bir bildiri sundu.

"ADIYAMAN O ALANDA BİRİNCİ SIRADA" 

Bildiri hakkında açıklama yapan Ömer Çelebi, "Türkiye’de 50 bin dekar arazi ve 6 bin 500 ton yıllık badem üretimi ile Adıyaman’da birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla bu büyük üretim kapasitesi büyük işleme tesislerinin gerekliliğini ve enerji talebini beraberinde getiriyor. Hali hazırda Kâhta OSB’de dört tane badem işleme tesisinin inşaatı devam ediyor. Bunlardan birisi Güneş Enerji Santrali kurularak gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ilk uygulama olması nedeniyle Antalya’da gerçekleştirilen sempozyumda sektörle iç içe olan tüm temsilcilere bu uygulamayı anlattık. Umarım yenilenebilir kaynaklar bundan sonra kurulacak tüm badem tesisleri için rol model olacaktır" şeklinde konuştu.

Etkinlik, forum serbest kürsü ile sona erdi. 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Adıyaman'da 2017 Yılında 25 Bin 222 Kişi Uçtu
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret
Vali Kalkancı’dan Hakkâri Gazisine Ziyaret