Advert Advert

Akademi Adıyaman Dergisi'nin 15. Sayısı Çıktı

Adıyaman Üniversitesi’nin bilim ve kültür dergisi olan Akademi Adıyaman’ın 15. sayısı çıktı. Derginin kapak konusu, ‘Algı Yönetimi + Manipülasyon < Ahlak’ oldu.

Akademi Adıyaman Dergisi'nin 15. Sayısı Çıktı

Derginin editörlüğünü Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selim Somuncu yaptı. 6. yılını dolduran Akademi Adıyaman dergisinde, üniversiteden haberler, başarılar ve her sayıya özel dosya konuları yer alıyor. ‘Algı Yönetimi, Manipülasyon ve Ahlak’ dosya konusu ile çıkan derginin 15. sayısında konu ile ilgili yazıların yanında, üniversitenin başarıları ve etkinlikleri hakkında da haberler yer alıyor.

REKTÖR GÖNÜLLÜ’DEN SUNUŞ YAZISI

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü de dergi için kaleme aldığı sunuş yazısında algı yönetimi ve manipülasyon konusuna değindi. ‘Algı operasyonlarından korunmak İblis’ten korunmak kadar önemlidir’ diye yazan Gönüllü,yazısında şu ifadelere yer verdi: "Dergimizin 15. sayısında Algı Yönetimi ve Manipülasyon konusu masaya yatırıldı. Bir bilgiyi çarpıtmak için kullanılacak en nitelikli, ikna edici söylemi üretme yöntemi algı yönetimi ve manipülasyondur. Özellikle aktüel politika bağlamında çok kullanılan yöntem olarak da karşımıza çıkar. Burada amaç belirli bir topluluğa yönelik algı oluşturma ve istenen yöne sevk etmedir. Masa başında üretilmiş kurmaca bilgilerle yine onlarla uyumlu bir takım fotoğraf ya da videoları birleştirerek sosyal medya üzerinden bütün dünyaya yaymak burada en sık başvurulan manipülasyon şeklidir. Manipülasyon konusunda Hucûrât Sûresi’ndeki bir ayet bizim için yol gösterici niteliktedir: (Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın) (Hucurat Sûresi, 6).  Algı operasyonlarından korunmak İblis’ten korunmak kadar önemlidir. Her şeyden önce algı operasyonlarından korunmak için Yaradan’a sığınmak gerekir. Sonrasında uyanık bir kalp ve uyanık bir akıl lazım. Dostoyevski’nin dediği gibi (Tongaya basmamak için kuru zekâ yetmez, kalp de lazım)."  

Derginin editörlüğünü üstlenen Editör Somuncu ise yazısında özetle şunları kaydetti:"Akademi dergisinin 15. sayısı ile yeniden karşınızdayız. Bu sayımızda algı yönetimi ve manipülasyon konusunu masaya yatırdık. Neden algı yönetimi ve manipülasyon? Çünkü bu çağ kolaj ve pastişin vermiş olduğu kıvraklıkla artık salt bilgi çağı olmaktan da çıktı. Kestirme bir yoldan söyleyecek olursak bu çağ artık bilgiyi çarpıtma çağı. Evet bir manipülasyon çağında yaşadığımız söylenebilir. İşte bu yüzden bu konuyu masaya yatırmak ve enine boyuna tartışmak istedik.”

İÇERİKTE NELER VAR?

Dergide konuyla ilgili olarak, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleme aldığı Toplumsal Algılamalar ve Algı Yönetimi, ADYÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’ndan Öğretim Görevlisi Dr. Alp Kutlu’dan Lider Söylem ve Politikalarının Toplumsal Güvenliğe Yansısı, ADYÜ İslami İlimler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Recep Özdemir’den İslam Dini Açısından İletişim Ahlâkı ve Hukuku, ADYÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Samet Zenginoğlu’ndan İslamofobi ve Batı Medyası, Öğretim Görevlisi Nurullah Selçuk’tan Tüketim Toplumu ve Algı Yönetimi, ADYÜ Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Cem Koray Olgun’dan Sosyal Medya ve Algı Yönetimi, ADYÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Sezik’ten aldığı Darbelerde Algı Yönetimi ve Manipülasyonların Basında İşleyiş Tarzı: Türkiye Örnekliği, ADYÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Dr. M. Murat Payam’dan Güvenlik Bağlamında Algı Yönetimi ve Güç Kullanımı, ADYÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bekir Kayabaşı’ndan Dil, Kavram ve Algının Oluşumu, ADYÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Öğretim Görevlisi Dr. Erkan Perktaş’tan Algı Yönetiminin Yakın Tarihteki Uygulama Örnekleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Mücahit Gültekin’den de Algı Yönetimi ve Manipülasyon Çağı başlıklı yazılar yer aldı.

Dergi, ücretsiz olarak Türkiye'deki tüm üniversite ve kütüphanelere dağıtılıyor. Ayrıca üniversitenin internet sitesinden de elektronik olarak erişilebiliyor.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi