Advert Advert

Diyabet Okulu Mezunları Diplomalarına Kavuştu

Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kahta Devlet Hastanesi'nde diyabet eğitimi alan Diyabet Okulu mezunları diplomalarını aldı.

Diyabet Okulu Mezunları Diplomalarına Kavuştu

Türkiye’ de son 10 yılda büyük artış gösteren diyabet tedavisinin en önemli adımlarından biri olan diyabet eğitimi Kahta Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu adı altında 4 yıldır uygulanıyor. Bu kapsamda günlük bireysel eğitimlerle beraber grup eğitimlerini de alan 20 hastaya diplomaları verildi.

Türkiye’de diyabet hastalığının bilinçlendirilmesi ve önlenmesine yönelik önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Abdulkadir Dost,  yapılan araştırmalarda, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi. 

"1000 DİYABETLİ BİREYE EĞİTİM VERİLDİ"

Dost, “Diyabet okulunda verilen eğitimlerin amacı diyabetli bireylerde sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak, diyabette ilaç ve insülin kullanımını en doğru şekilde uygulamalarını sağlamaktır. 4 yıldır hizmet veren okulumuzda yaklaşık 1000 diyabetli bireye eğitim verilmiştir. Dâhiliye Uzmanı, Diyabet Hemşiresi, Diyetisyen ve Psikologlardan oluşan ekibimiz tarafından verilen eğitimlere, tüm diyabetli bireyler ve yakınları katılabilirler. Tüm diyabetlilerimize ve halkımıza sağlıklı bir yaşam diliyorum” dedi.

Diyabet okulunda mezuniyet belgesini alan diyabetli bireyler ise,  Kahta Devlet Hastanesi’nin verdiği bu hizmetten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, diyabetin takip gerektiren bir hastalık olduğunu ve birlikte yaşam sürdürmek için iyi bir eğitim alınması gerektiği bunu da diyabet okulunda aldıklarını söyledi.
Etkinlik mezuniyet belgelerinin verilmesi, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi