Advert Advert

Erken Teşhisin Önemini Anlatmak İçin Ay Boyunca Çalışacaklar

Adıyaman’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), meme kanserinin erken teşhisinin önemi ve farkındalık kazanılması amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Erken Teşhisin Önemini Anlatmak İçin Ay Boyunca Çalışacaklar

Meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı kapsamında  düzenlenen programa Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Cengiz Yorulmaz, Mali Hizmetler Başkanı İ.Halil Kaya ve Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mustafa Kutlu ve yöneticiler eşlik etti.

KETEM Sorumlusu Dr.Dilek Korkmaz, programda kanser hastalığı ile ilgili veriler paylaştı. Halk Sağlığı Başkanı Kutlu ise, yaptığı konuşmada, KETEM biriminde 5 yılda bir 30-65 yaş arası tüm kadınlarda rahim ağzı kanseri, 2 yılda bir 40-69 yaş arası tüm kadınlarda meme kanseri, 2 yılda 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklerde kolerektal kanseri için tarama yapılmaktadır” dedi.

“ADIYAMAN MAMOGRAFİDE TÜRKİYE’DE İKİNCİ SIRADA”

Ekim ayının meme kanseri için farkındalık ayı olduğunu anımsatan Kutlu, “Bakanlık tarafından belirlenmiştir. Bu nedenle Ekim ayı boyunca yapılan eğitimler ve faaliyetler yoğunlaştırılmıştır. Adıyaman Merkez KETEM olarak günde ortalama 46 kişiye, toplamda 1018  kişiye Ekim ayında mamografi çekilmiştir. Bu sayıyla Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 2’nci sıraya girdik. Taradığımız kişiler arasında 23 kişi şüpheli kitlelerden dolayı Genel Cerrahi Polikliniği’ne sevk edilmiştir” diye konuştu.

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz ise KETEM’lerde ve toplum tabanlı taramaların yapıldığı merkezlerde yüzde 85 oranında erken evrede kanser teşhisi yapılabildiğine dikkat çekti.

 


 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Terör Suçundan Aranan Şahıs, Çelikhan’da Yakalandı
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi
Adıyaman’da Kaçak Avlananlara Bin 322 Lira Ceza Kesildi