Tokur: "Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları Yoğun İş Yükü Altında Sorunlarla Boğuşuyor"

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yoğun iş yükü altında sorunlarla boğuştuğunu söyledi.

Tokur:

Tokur, 22-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Tokur, “Sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir çalışma hayatı dileğiyle, tüm diş hekimlerimizin Diş Hekimleri Günü’nü ve tüm ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın da Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları Haftası’nı kutlarız” dedi.

Kamu ve özel sektörde görev yapan ve yaklaşık sayıları 50 bini bulan ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarının çözüm üretilerek, talepleri yerine getirilmesi gerektiğini kaydeden Tokur, “ İçinde bulunduğumuz haftada bu amaçla atılan adımların olmasını temenni ederiz. Ağız ve diş sağlığı çalışanları; yoğun iş yükü, çalışma koşullarının çalışan sağlığını tehdit ettiği ortamlar, performans ödemelerinde yaşanan sürekli geri ye gidişler gibi sorunlarla uğraşmaktadırlar” diye konuştu. 

“DÜZENLEME SÖYLEMİ ARTIK EYLEME DÖNÜŞMELİDİR”

Türkiye’de toplam 26 bin 674 diş hekiminin görev yaptığını kaydeden Tokur, “Bunlardan 9 bin 125’i Sağlık Bakanlığı’nda görevlidir. Sadece bakanlıktaki çalışan diş hekimlerimizi dikkate aldığımızda bir diş hekimine 8 bin 746 kişi düşmektedir.  Diş hekimlerimiz ile birlikte diş klinik yardımcıları, diş teknikerleri ve ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri’nde, hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli çalışma arkadaşlarımız fedakârca çalışmaktadırlar. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir yılda 50 milyonun üstünde tedavide görev almaktadırlar. Görüldüğü gibi yoğun iş yükü sağlık alanında her yeri sarmıştır. Fakat ısrarla sağlık çalışanlarının temel beklentisi olan yıpranma payı, döner sermayelerin yükseltilerek emekliliğe yansıtılması için hala gerekli adımlar atılmamıştır. Sağlık çalışanları için düzenlemeler yapılacağı söylemi artık bir an önce eyleme dönüşmelidir” açıklamasında bulundu.  

Tokur, haklı taleplerin her platformda destekçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

 

 
Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Kahtalılar Demokrasi ve Milli Birlik İçin Meydanları Doldurdu
Besni’de Silah Ele Geçirildi
Besni’de Silah Ele Geçirildi