Tütün Yasasını Protesto Edenlere Müdahale - Videolu Haber

Adıyaman’da, OHAL kapsamında basın açıklamaların yasaklanmasının ardından tütün yasağını protesto etmek isteyenlere polis tarafından müdahale edildi.

Tütün Yasasını Protesto Edenlere Müdahale - Videolu Haber

OHAL kapsamında Adıyaman Valiliği tarafından alınan kararla, izinsiz her türlü basın açıklaması 30 gün süreyle yasaklanmasının ardından sabah saatlerinde meclise sevk edilen torba yasa tasarısındaki, makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası uygulanmasını protesto etmek isteyenler Ulucami Mahallesi Tütüncüler pazarı önünde  toplandılar.

Yaklaşık 4 bin kişi buradan Atatürk Caddesi üzerinden Adıyaman Valiliği önüne yürümek istedi.

Yürümek isteyen grubu polisler, anons ederek yürümemeleri konusunda uyardı. Uyarılara aldırış etmeyen grup, daha sonra yürümek isteyince çok sayıda Çevik kuvvet ve jandarma önlem alındı.

Yürümek isteyen gruba TOMA tarafından tazyikli su sıkıldı. Uzun süre dağılmayan gruplar kentte farklı noktalarda toplandı. Daha sonra hazır bekletilen TOMA, Çevik kuvvet ve jandarma, yürümek isteyen gruplara müdahale etti.

Tütünle ilgili başlayan protestoda çok sayıda yaralı ile gözaltına alınan oldu.

Gözaltına alınanlar emniyete götürüldü. Yaralananlar ise olay yerine gelen sağlık görevlileri tarafından ambulansla Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Kentte tütünü bahane ederek eylem yapmak isteyen gruplar ise kentin farklı noktalarında bekleyişini sürdürüyor.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman