Eğitim-Sen'den Trump'a Tepki - Videolu Haber

Eğitim- Sen Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren, "Ortadoğu gibi bir coğrafyada insanların her gün öldüğü bombaların her gün patladığı, bir zamanda suudiarabistan, yemen, katar, Suriye, Lübnan yeni bir halkanın örülmesi doğrusu bu var olan kaos ortamını daha da derinleştirecektir" dedi.

Eğitim-Sen'den Trump'a Tepki - Videolu Haber

Trump'ın Kudüsün İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin doğru bulmadıklarını ifade eden Dağdeviren," Dinler sevginin dinidir, barışın dinidir, kardeşliğin dinidir. Birbirinin anlamanın hoş görünün adaletin sevginin dinleridir. Dolaysıyla üç büyük dine başkentlik yapabilecek bir durumu olan ve her bu üç din için kutsal sayılan bir şehrin sadece bir ülkenin merkezi olarak başkenti olarak sunulması takdim edilmesi inciticidir. Filistin ile İsrail arasında sürmekte olan barış görüşmelerini bir anda savaşa dönüştürülmesinin bir aracı olarak da kullandığı düşüncesini içimizde taşıyoruz. Yani Ortadoğu gibi bir coğrafyada insanların her gün öldüğü bombaların her gün patladığı, bir zamanda suudiarabistan, yemen, katar, Suriye, Lübnan yeni bir halkanın örülmesi doğrusu bu var olan kaos ortamını daha da derinleştirecektir. Yeni ölümlerin, yeni insanlarımızın yok olmasının ve yeni acıların yaşamasının yolu açılacaktır. Dolaysıyla trump veya herhangi bir kişinin hangi egemenlik düşüncesi olursa olsun içinde taşıdığı değer ne olursa olsun hedef olarak görüldüğü şey ne olursa olsun kalıcı bir barış düşüncesinden daha önemli olamaz. Ortadoğu gibi bir coğrafyada inançların bu kadar belirgin olduğu bir coğrafyada dinlerin kardeşliğinden ve dinlerin barışından başka egemen olacak başka bir şeyin olmayacağı Eğitim- Sen olarak buradan belirtmekte bir yarar olduğunu gerçeklik olduğunu düşünüyoruz. Dolaysıyla Trump'ın bir an önce bu dilini değiştirmesi ve başka bir ülkenin sözcülüğünü üstlenmemesi gerektiği konusunda bir bilgilenmenin yapılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Elbette ülkemiz dünya barışına katı sunmak için üstüne düşen bütün sorumluluğunu yerine getirilmesi gerekir" diye konuştu.

Olağan üstü hal komisyonunun görevden alınan öğretmenler için biran önce olumlu karar vermesini beklediklerini açıklayan Dağdeviren, " Eğitimsen olarak son sürece son gündeme birkaç açıklama yapmanın doğru olacağını düşünüyoruz. Özellikle OHAL süreci ve kanun hükmünde kararnamelerle görevinde alınmış olan, ihraç edilmiş olan arkadaşlarımızın bir an önce işlerine iadeleri için kurulmuş olan komisyonun Kasım ayı sonu Aralığın başı itibari ile karar verme dönemine girdiğini ve ama bu dönem içerinde herhangi bir açıklamanın yapılmadığını belirtmek istiyoruz. Ama beklentimiz odur ki ihraç edilmiş olan ve hiçbir şekilde darbe teşebbüsüne girişmemiş olan darbe teşebbüsün içerisinde yer almayan bunun hukuk yolarıyla ispatlanmış olan insanların kamu emekçilerinin bir an önce işlerine iade edilmeleri itibarlarının iade edilmelerinin ve içinde bulundukları psikolojiden biran önce kurtulmaları sağlanması için olağan üstü hal komisyonun biran önce kararlarını vermelerini bu insanların tekrar daha önceden yaşadığı mutlu bir hayata dönmelerini sağlanmasının aciliyeti dile getirmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman