Emeklilik Hakkı Doğmuş Esnaf ve Çiftçiye Kredi İmkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur’lu esnaf ve çiftçilere 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren işbirliği protokolü imzalandı.

Emeklilik Hakkı Doğmuş Esnaf ve Çiftçiye Kredi İmkanı

Bağ-Kur’lu esnaf ve çiftçilere 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren işbirliği protokolü Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında imzalandı.Uygulama 01 Mart - 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında geçerli olacak. Konu hakkında detaylı bilgi Sosyal  Güvenlik  İl Müdürlüğü Merkezlerinden alınabilecek. 
Konu ile ilgili açıklama yapan Besni Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü İsrafil Yaşar, uygulamadan emekli olma şartı sağlanmış, ancak prim borçlarını ödeyemediği için emekli olamayan 4/B'lilerin de (Bağ-Kur) faydalanacağını söyledi.

Yaşar, "Alınacak kredi sadece prim borçlarını değil, askerlik ve doğum borçlanmalarını da kapsayacak. 05/12/2017 tarihli ve 30261 sayılı resmi  gazetede  yayımlanarak 01/01/2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren sosyal sigorta işlemleri yönetmeliği değişikliği yapılarak belge verme süreleri değişmiştir. Resmi işyerlerinde veya ters işyeri kotlu özel işyerlerinin ayın 15’i ile müteakip  ayın  14’ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların bildiriminde esas alınacak aylık prim hizmet belgeleri takip eden ayın 7’sine kadar vermeleri gerekiyordu. Yapılan düzenlemeyle, 15'inci günün içinde bulunduğu ayın 23’ü olarak değiştirilmiştir. Buna göre, gerek kamu işyerlerinin gerekse özel işyeri olunup ters iş yeri kodlu işyerlerinin 2018/ocak ayı (15 ocak 2018-14 şubat 2018 ) aylık prim ve hizmet belgesinden /muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden itibaren belge verme son günü ilgili dönemi takip eden ayın 23’ü olarak değiştirilmiştir. Söz konusu iş verenlerin prim ödeme sürelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Herhangi bir cezai müeyyideyle karşılamamak için 2018/ocak döneminde (15 ocak 2018-18 şubat 2018) ilişkin aylık prim ve hizmet belgesini e-bildirge vasıtasıyla 23 şubat 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil ) kurumumuza göndermesi ve söz konusu bildirme ilişkin oluşan tahakkukları 14 Mart 2018  tarihine kadar ödemesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Belediye Başkanı Kutlu, Kasaplar Odasını Ziyaret Etti
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman
Başkan Kutlu: Tek Derdimiz Adıyaman